Dziennik Wschodni, KR/Rynek Zdrowia | 21-02-2013 10:44

Lublin: szpitalne koszty leczenia nieubezpieczonych

Leczenie nieubezpieczonych pacjentów w 2012 roku w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie kosztowało 202,5 tys. zł. Do szpitalnej kasy wróciło jedynie 10 proc. tej kwoty.

Jak podaje Dziennik Wschodni,
 w ubiegłym roku SPSK nr 4 w Lublinie wystawił nieubezpieczonym pacjentom faktury na ponad 202,5 tys. zł. Do szpitalnej kasy wróciła tylko jedna dziesiąta tej kwoty.

Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie na leczenie nieubezpieczonych świadczeniobiorców w 2012 r. wydał 215 tys. zł. Lecznica odzyskała tylko 10 tys. zł.
W Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu jest podobnie. Faktury opiewają na około 380 tys. zł, ale do kasy płynęło tylko ok. 30 tys. zł.

Więcej: http://www.dziennikwschodni.pl

Kwoty za leczenie nieubezpieczonych pacjentów w szpitalach sięgają od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale w lecznicach działających w dużych miastach dochodzą nawet do miliona złotych. Najgorzej wygląda sytuacja placówek prowadzących szpitalne oddziały ratunkowe oraz działających w regionach przygranicznych.

Szpitale wskazują, że najtrudniejszą grupę spośród pacjentów, którzy nie zapłacili za leczenie, stanowią chorzy podający nieprawdziwe dane. Znaczna część pacjentów bez ubezpieczenia to osoby bezdomne lub bezrobotne, za ich leczenie szpital może jednak łatwiej otrzymać pieniądze.

Leszek Gora, rzecznik Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie, podaje, że rocznie do lecznicy trafia blisko stu nieubezpieczonych chorych z przewlekłymi schorzeniami i chorobą alkoholową, często bez dokumentów potwierdzających tożsamość.

- Ich pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj kilka tygodni. Wiąże się nie tylko z kosztownym leczeniem. Przed rozpoczęciem terapii pacjenci wymagają zabiegów higienicznych, zorganizowania odzieży, często trzeba ich także izolować - wymienia Gora.

W krakowskiej placówce organizowaniem ubezpieczenia pacjentom, którzy go nie posiadają, zajmują się dwie pielęgniarki środowiskowe, ale - jak informuje rzecznik - mimo ich sprawnej pracy, szpital czeka co najmniej kilka miesięcy na zwrot kosztów leczenia.