Lublin: jest eWUŚ, ale chcą druku RMUA

Autor: dziennikwschodni.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2013 15:41

Mężczyzna z 39-stopniową gorączką zgłosił się do jednej z przychodni w Lublinie. Powiedziano mu, że zostanie przyjęty pod warunkiem, że doniesie druk ZUS RMUA. Lekarz odmówił też wystawienia zwolnienia. Jak ma się do tego wdrożenie WUŚ?

Lublin: jest eWUŚ, ale chcą druku RMUA

Zasady korzystania z eWUŚ są - jak się wydaje - jasne.

Od 1 stycznia każdy pacjent, który chce uzyskać świadczenie w ramach NFZ u lekarza czy w przychodni, powinien podać swój numer PESEL i okazać dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).

Gdy podczas sprawdzania w systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) wyświetli się ”czerwony ekran”, a pacjent wie, że jest ubezpieczony, może potwierdzić swoje uprawnienia przedstawiając stosowny dokument, np. RMUA, lub składając pisemne oświadczenia o przysługującym mu prawie do świadczeń.

Dyrektor NZOZ Luna Med (tej przychodni dotyczyła opisana sytuacja) przyznaje w Dzienniku Wschodnim, że w punkcie przy ul. Nałęczowskiej w Lublinie system eWUŚ jest dopiero wprowadzany, ale zapewnia, że pacjenci mogą przychodzić z samym dowodem osobistym.

Dyrektor przeprosił pacjenta za ewentualne utrudnienia. Dodał jednocześnie, że zwolnienia lekarskie w punktach nocnej i świątecznej pomocy medycznej (a taką świadczy przychodnia) rodzą problemy, bo jak zaznaczył, jako pomoc doraźna ”nie mamy wglądu do wcześniejszych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta”.

W NFZ powiedziano nam, że lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej ma prawo wystawiać zwolnienia.

Magdalena Szefernaker z Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ wyjaśniła, że ”czerwony ekran” w systemie eWUŚ może się  wyświetlić z różnych względów, np. gdy do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych nie dotarły jeszcze odpowiednie dokumenty zgłoszenia do ubezpieczenia albo pracownik nie zgłosił członków swojej rodziny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum