Lublin: NFZ sprawdza w ilu miejscach pacjent zapisał się na zabieg

Autor: TOK FM/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2009 17:58

Narodowy Fundusz Zdrowia znalazł sposób na tych, którzy zapisując się do kolejek w kilku placówkach blokują miejsca innym, wyszukują osoby po numerze PESEL.

Wcześniej spis numerów PESEL dostają od poszczególnych ZOZ - ów. Kiedy płatnik stwierdzi, że ktoś zapisał się kilka razy prosi pacjenta o deklarację gdzie ten chce skorzystać z usługi - informuje radio TOK FM.

 - Fundusz prosi o określenie się, do którego świadczeniodawcy pacjent ostatecznie chce się zadeklarować - wyjaśnia rzecznik lubelskiego NFZ, Karol Ługowski. Jeśli pacjent wybierze jedną placówkę, pozostałe szpitale, w których się rejestrował są informowane, że mogą wykreślić go ze swojej kolejki.

Monitoring dotyczy na razie tylko sześciu najbardziej obleganych zabiegów, w tym m.in. wszczepienia endoprotez i operacji usuwania zaćmy. - Tylko w przypadku tych sześciu wysokospecjalistycznych procedur medycznych mamy możliwość wychwycenia pacjentów, którzy są jednocześnie w kilku kolejkach - tłumaczy NFZ.

Szpitale są zadowolone, że NFZ zajął się sprawą, bo zapisywanie się do kilku kolejek równocześnie to problem dla placówek. Najlepiej byłoby, gdyby taki monitoring objął zapisy na wszystkie mniej czy bardziej skomplikowane operacje w szpitalach, podobnie jak wizyty u specjalistów. - Takie sytuacje, gdy pacjent zapisuje się u nas i u konkurencji i potem się do nas nie zgłasza, to 20-30 procent przyjęć. I to są bardzo ostrożne szacunki - mówi stacji radiowej Michał Osadczuk z Centrum Medycznego Sanitas w Lublinie.

Kiedy pacjent nie zgłasza się lekarze czekają, a inni pacjenci tracą. - To jest problem, bo kolejki wydłużają się zupełnie niepotrzebnie - przyznaje Krzysztof Żak, kierownik działu dokumentacji medycznej ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Narodowy Fundusz Zdrowia na razie jednak nie ma narzędzi, by kontrolować wszystkie kolejki i pacjentów. - Trudno powiedzieć, czy takie narzędzie będzie - przyznają pracownicy NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum