Lekarze z PZ chcą sprawnego systemu weryfikacji ubezpieczonych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2010 18:10

Stworzenia systemu weryfikacji ubezpieczonych w ramach NFZ domagają się lekarze zrzeszeni w Federacji Wielkopolskiego Porozumienia Zielonogórskiego.

Lekarze z PZ chcą sprawnego systemu weryfikacji ubezpieczonych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

NFZ zwraca lekarzom pieniądze za porady dla osób ubezpieczonych na podstawie wpisów do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU). Pacjent, aby trafić do wykazu, musi płacić składki zdrowotne do ZUS lub KRUS, a te instytucje zgłaszają go do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych.

Lekarze są zobowiązani do sprawdzenia ubezpieczenia pacjenta poprzez kontrolę: książeczki zdrowia z aktualnymi pieczątkami pracodawców, lub zaświadczenia o wpłacie ubezpieczenia zdrowotnego do ZUS lub KRUS.

– Jeżeli pacjent ma pieczątkę w książeczce, a nie jest wpisany do CWU, to NFZ rozliczając nasz kontrakt nie chce za taką usługę zapłacić – powiedziała podczas konferencji prasowej prezes Federacji Bożena Janicka.

Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego potrzebne jest wprowadzenie zapowiadanej od wielu lat Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

– Gdyby funkcjonowała elektroniczna Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to wkładając ją do czytnika czy wpisując PESEL pacjenta do komputera, wiedziałabym, czy ma ubezpieczenie, a tak daję poradę, wypisuje leki, a tego, czy pacjent jest ubezpieczony, czy nie, dowiem się dopiero po weryfikacji prowadzonej przez NFZ – tłumaczyła Bożena Janicka.

Według Janickiej, ZUS i KRUS są zobowiązane do przekazania informacji do CWU o prawie do ubezpieczenia bądź o jego utracie w ciągu dwóch miesięcy.

– I w tym czasie wiele tysięcy osób mimo płacenia składek może nie być wpisanych do CUW i nie mają prawa do świadczeń. A nam NFZ nie chce za te usługi zapłacić – powiedziała prezes Federacji WPZ.

Centralny Wykaz Ubezpieczonych nie jest tworzony przez NFZ. Jest to baza tworzona przez ubezpieczyli, czyli ZUS, KRUS czy MSWiA. Zawarte w nim dane są uaktualniane co jakiś czas.

– Na koniec lipca dysponujemy danymi z maja. Stąd też mogą zdarzać się sytuacje, kiedy  osoba, która np. została zgłoszona do ubezpieczenia w ubiegłym miesiącu, nie widnieje jeszcze w CWU, mimo że posiada prawo do świadczeń – wyjaśnia rzecznik wielkopolskiego NFZ Marta Banaszak - Osiewicz.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum