×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lekarze o projekcie nowych zasad dot. zwolnień lekarskich: niebezpieczne dla pacjentów

Autor: money.pl/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 06 grudnia 2019 09:36

Jak wskazuje Naczelna Izba Lekarska, zapis w projekcie ustawy, zgodnie z którym otrzymanie zasiłku chorobowego z ZUS warunkowane jest 90. dniami przerwy pomiędzy zwolnieniami lekarskimi, jest niebezpieczny dla pacjentów i sprzeczny z powołaniem lekarskim.

Lekarze o projekcie nowych zasad dot. zwolnień lekarskich: niebezpieczne dla pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Propozycja nowego sposobu przyznawania zasiłków chorobowych pojawiła się w odpowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby na interpelację poselską. Nowe zasady korzystania z ZLA mają teoretycznie ukrócić nadużycia związane z wyłudzaniem świadczeń, ale mogą uderzyć również w uczciwych, chorujących pracowników. Według nieoficjalnych doniesień medialnych projekt ustawy jest już gotowy - informuje money.pl

Zgodnie z założeniami projektu ustawy, pacjenci będą musieli mieć 90 dni przerwy pomiędzy jednym a drugim zwolnieniem, aby otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS. I to, jak podał wiceminister, "niezależnie od tego, czy ponowne zachorowanie spowodowane jest tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy".

Dodatkowo wprowadzony ma zostać "tzw. okres wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego oraz ustalenie okresu wyczekiwania na zasiłki - 90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo, 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie". Oznacza to, że po rozpoczęciu pracy lub działalności gospodarczej na pierwsze zwolnienie będzie można pójść odpowiednio po 3 i 6 miesiącach.

Lekarze podkreślają, że rozumieją potrzebę walki z nadużyciami, ale widzą również ryzyko jakie niosą takie zmiany. Według Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, "sposób walki z nadużyciami może być niebezpieczny dla ludzi uczciwych, którzy faktycznie zachorują zaraz po rozpoczęciu pracy lub działalności gospodarczej, a zwłaszcza jeśli zachorują na choroby, które wymagają wielomiesięcznego, wieloletniego leczenia i zwolnienia z pracy".

Więcej: money.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum