Lekarze o projekcie nowych zasad dot. zwolnień lekarskich: niebezpieczne dla pacjentów
Jak wskazuje Naczelna Izba Lekarska, zapis w projekcie ustawy, zgodnie z którym otrzymanie zasiłku chorobowego z ZUS warunkowane jest 90. dniami przerwy pomiędzy zwolnieniami lekarskimi, jest niebezpieczny dla pacjentów i sprzeczny z powołaniem lekarskim.

Propozycja nowego sposobu przyznawania zasiłków chorobowych pojawiła się w odpowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby na interpelację poselską. Nowe zasady korzystania z ZLA mają teoretycznie ukrócić nadużycia związane z wyłudzaniem świadczeń, ale mogą uderzyć również w uczciwych, chorujących pracowników. Według nieoficjalnych doniesień medialnych projekt ustawy jest już gotowy - informuje money.pl
Zgodnie z założeniami projektu ustawy, pacjenci będą musieli mieć 90 dni przerwy pomiędzy jednym a drugim zwolnieniem, aby otrzymać zasiłek chorobowy z ZUS. I to, jak podał wiceminister, "niezależnie od tego, czy ponowne zachorowanie spowodowane jest tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy".
Dodatkowo wprowadzony ma zostać "tzw. okres wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego i macierzyńskiego oraz ustalenie okresu wyczekiwania na zasiłki - 90 dni dla ubezpieczonych obowiązkowo, 180 dni dla ubezpieczonych dobrowolnie". Oznacza to, że po rozpoczęciu pracy lub działalności gospodarczej na pierwsze zwolnienie będzie można pójść odpowiednio po 3 i 6 miesiącach.
Lekarze podkreślają, że rozumieją potrzebę walki z nadużyciami, ale widzą również ryzyko jakie niosą takie zmiany. Według Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, "sposób walki z nadużyciami może być niebezpieczny dla ludzi uczciwych, którzy faktycznie zachorują zaraz po rozpoczęciu pracy lub działalności gospodarczej, a zwłaszcza jeśli zachorują na choroby, które wymagają wielomiesięcznego, wieloletniego leczenia i zwolnienia z pracy".
Więcej: money.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)