Łatwo zostać "nieubezpieczonym"; to może się zdarzyć kiedyś każdemu
Tysiące chorych dowiadują się w szpitalach i przychodniach, że nie mają prawa do bezpłatnego leczenia. Choć to nieprawda, z listy ubezpieczonych wykreśla ich system komputerowy eWUŚ. Jak przekonuje NFZ, to pacjent powinien dbać o status swojego ubezpieczenia.

Z listy e-WUŚ-ia automatycznie zostają skreślone osoby, które mając prawo do ubezpieczenia rodzinnego, podjęły choćby najmniejsze zlecenie na umową o dzieło. Wówczas zleceniodawca od takiej umowy opłaca zaliczkę na podatek i odprowadza składkę zdrowotną. Taka jedna składka w ciągu roku wystarczy, by system automatycznie odebrał ubezpieczenie rodzinne.
Problem nie dotyczy tylko osób bez stałej pracy, ale także dzieci, które skończyły 18 lat czy studentów, którzy w czasie wakacji podjęli pracę dorywczą.
Do kuriozum dochodzi wówczas, gdy osoba pracująca na etat zaczyna chorować. Jeśli choruje dłużej niż miesiąc i jego chorobowe wypłaca ZUS, to automatycznie zostaje skreślany z systemu ubezpieczenia, bo pracodawca w tym czasie nie odprowadza składki zdrowotnej.
Na szczęście osoby pewne, że to tylko błąd systemu, mogą podpisać oświadczenie, iż są ubezpieczone.
NFZ nie zamierza zmieniać programu eWUŚ. Rzecznik Funduszu Andrzej Troszyński tłumaczy, że czerwone światło w systemie jest sygnałem dla pacjenta, by uregulował swój status ubezpieczenia.
Więcej: wyborcza.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)