Kraków: chińscy eksperci ds. ubezpieczeń zdrowotnych... pobierają u nas lekcje!

Autor: Gazeta Wyborcza, kp/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2009 11:22

Eksperci do spraw ubezpieczeń zdrowotnych z Chin przyjechali do Polski, by znaleźć rozwiązanie systemu ubezpieczeń medycznych dla miliarda pacjentów.

Chińczycy odwiedzili Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Jak jednak twierdzą pracownicy placówki, nie było to docelowe miejsce do którego mieli trafić.

– Szpital nie był głównym adresatem wizyty chińskiej delegacji. Przede wszystkim mieli skupić się na wizycie w Narodowym Funduszu Zdrowia – mówi dla portalu rynekzdrowia.pl, Małgorzata Rygiel ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. – Zaprezentowaliśmy chińskiej delegacji pracę szpitala, przedstawiliśmy zasady jego działania. Chińczycy przyglądali się funkcjonowaniu czterech oddziałów szpitalnych.

Chińczyków bardziej niż działanie oddziałów interesowały ubezpieczenia szpitalne.

– Pytali mnie m.in., ile pacjenci płacą za pobyt na oddziale intensywnej terapii. Gdy odpowiedziałem, że leczenie finansujemy z ubezpieczenia, zdziwili się. W Chinach nawet ubezpieczeni pacjenci dopłacają 30 proc – mówił Gazecie Wyborczej, Krzysztof Bederski, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala Jana Pawła II w Krakowie.

Oprócz Specjalistycznego Szpitala im. Jana Pawła II chińska delegacja odwiedziła kilka klinik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wizyta delegacji z Chin ma zakończyć się wizytą w Narodowym Funduszu Zdrowia w środę ( 20 maja). Podczas tej wizyty chińczycy chcą nauczyć się jak sposobów kontraktowania świadczeń.

– Dobrze trafili, bo mamy się czym pochwalić. Nasz system obejmuje wszystkich obywateli, w tym kilkanaście milionów tych, którzy nie płacą wcale lub bardzo mało. Natomiast w Chinach opieka jest dla bogatych i urzędników państwowych. Mimo że na ochronę zdrowia wydajemy tylko 3,9 PKB i 2,5 proc. wydatków prywatnych, mamy opiekę na wysokim, prawie europejskim poziomie. W dodatku nasze wydatki administracyjne na zarządzanie tym systemem są na rekordowo niskim poziomie – mówi Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego.

Do 2008 roku ubezpieczeniem zdrowotnym objęto w Chinach 316 mln pracowników miejskich i emerytów oraz 815 mln mieszkańców wsi

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum