Kolejny pomysł posła Palikota na funkcjonowanie ochrony zdrowia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2009 14:30

Kontrowersyjny poseł Platformy Janusz Palikot snuje na swoim blogu rozważania, czy osoby otyłe nie powinny płacić dodatkowych składek ubezpieczeniowych. Stawia pytanie, czy obywatele nie dbający o siebie

Poseł Platformy – zapomina, że otyłym można być niekoniecznie z obżarstwa – napisał w blogu, że solidarność ubezpieczonych polegać powinna na tym, iż gotowi jesteśmy pomagać sobie nawzajem w warunkach, gdy wszyscy postępują tak samo racjonalnie, w ramach wspólnie przyjętego systemu.

„Ktoś, kto choruje ze starości, kto uległ niespodziewanemu wypadkowi, kto zachorował zarażony przez innych, kto wreszcie choruje z powodu jakiejś nagłej epidemii ma prawo do naszych wspólnych pieniędzy – to oczywiste”. W innych przypadkach, zdaniem Janusza Palikota, oczywiste to już nie jest.

– Otyłość to bardzo złożony problem i nie należy wszystkich takich osób  wrzucać do jednego worka - mówi „Rzeczpospolitej” dr Agnieszka Jarosz, kierownik Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.

Pomysł Palikota nie jest nowy. Większe składki na ubezpieczenie zdrowotne płacą osoby otyłe (lub zatrudniający ich pracodawcy) w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Czy takie rozwiązanie mogłoby funkcjonować Polsce? Dr Dariusz Rembisz z Europejskiego Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych uważa, że pomysły sygnalizowane przez polityka należałoby rozważyć.

– Osoby, które wiedzą, że ich zachowanie, prowadzi do otyłości, a w konsekwencji do poważnych zmian metabolicznych, powinny mieć świadomość, że mogą ponosić część kosztownego leczenia własnych zaniedbań – mówi dr Rembisz.

Jego zdaniem propozycja zwiększenia składek na ubezpieczenie zdrowotne osób z nadwagą może okazać się skuteczną profilaktyką, która zachęci do zadbania o swoje zdrowie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum