Dziennik Gazeta Prawna, KR/Rynek Zdrowia | 04-10-2010 14:44

Kolejne pytanie NSA w sprawie pakietów medycznych

Uchwała o opodatkowaniu abonamentów medycznych wciąż budzi wątpliwości interpretacyjne. 5 października NSA zadecyduje, czy skieruje do rozszerzonego składu kolejne pytanie w tej sprawie.

Jak podaje Dziennik Gazeta Wyborcza, jeden z doradców podatkowych zwrócił uwagę, że uchwała nie określa m.in. czy przychodem pracownika jest cały pakiet medyczny opłacany ryczałtowo, w skład którego wchodzą zarówno świadczenia medycyny pracy, jak i pozostałe, czy tylko ta jego część, której nie ma obowiązku zapewnić pracodawca na mocy kodeksu pracy.

NSA postanowił więc odroczyć publikację do 5 października.

Eksperci podatkowi zwracają też uwagę, że uchwała NSA bardzo szeroko zinterpretowała pojęcie „nieodpłatnego świadczenia”. Podkreślają, że w przypadku pracowników obowiązuje tzw. kasowa metoda ustalania przychodu, co oznacza, że opodatkowaniu podlegają zasadniczo jedynie otrzymane świadczenia a nie takie, które są należne.

Tymczasem uchwała NSA interpretuje „nieodpłatne świadczenie” o wiele szerzej i może prowadzić do opodatkowywania samej możliwości skorzystania z czegoś nawet w sytuacji, gdy faktycznie z niej nie skorzystano np. gdy pracodawca płaci ogółem dostęp do klubu fitness dla pracowników, a pracownik z tego nie korzysta.

Pakiety medyczne są coraz popularniejszą formą pozapłacowego wynagradzania. W wielu firmach są już standardem. Jak obliczyła firma consultingowa Frost & Sullivan, wartość polskiego rynku prywatnej opieki medycznej w 2009 r. wyniosła 12,88 mld zł. Z analiz wynika, że po krótkim okresie spowolnienia w 2009 r., spowodowanego kryzysem ekonomicznym, rynek ten znów nabrał dynamiki i według prognoz w 2014 r. może osiągnąć wartość nawet 20 mld zł.

Do rozwój rynku prywatnych usług medycznych przyczynił się nie tylko wzrost zainteresowania pakietami medycznymi, ale i inwestycje jakich dokonały w 2009 r. czołowe prywatne firmy medyczne, rozbudowują własne zaplecze medyczne – zarówno w zakresie świadczeń ambulatoryjnych, jak i szpitalnych. Np. Lux Med uruchomił w 2009 r. 11 nowych przychodni.

Więcej: www.gazetaprawna.pl