Kiedy student musi sam wykupić ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia   • 18 września 2009 09:15

Niektóre osoby uczące się w krajach UE, które nie są ubezpieczone w NFZ, muszą wykupić dodatkową polisę zdrowotną na terenie państwa, gdzie studiują.

Kiedy student musi sam wykupić ubezpieczenie zdrowotne za granicą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Takiego obowiązku nie mają osoby, które uczą się w innym państwie UE, bo zostały tam skierowane przez polską uczelnie. Są więc w dalszym ciągu jej studentami, a to z kolei oznacza, że są ubezpieczone w NFZ – rozważa takie przypadki Dziennik Gazeta Prawna.

Jeśli chcą nieodpłatnie korzystać ze świadczeń zdrowotnych w czasie studiów za granicą, muszą jedynie przed wyjazdem wyrobić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ), która jest ważna przez czas trwania jednego semestru, czyli sześć miesięcy.

Inaczej wygląda sytuacja osób, które już ukończyły studia na terenie Polski, nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ i zamierzają podjąć naukę za granicą, ale nie są tam oddelegowane przez polską uczelnię.

Ja podaje Gazeta Prawna, podlegają wtedy ubezpieczeniu w państwie, gdzie planują się uczyć. Muszą doubezpieczyć się dobrowolnie, a koszt polisy muszą pokryć z własnej kieszeni. Jeżeli jednak uczelnia zgłosi studenta do ubezpieczenia zdrowotnego, to ona zapłaci za niego składkę zdrowotną.

Co istotne, ubezpieczenie za granicą nie jest jednoznaczne z prawem do nieodpłatnego leczenia w Polsce. Dlatego studenci planując przyjazd do kraju (np. wakacje), muszą w państwie, gdzie się uczą, wyrobić EKUZ.

Dzięki temu w czasie pobytu w Polsce przez dwa miesiące będą mieli prawo do leczenia na zasadach tu obowiązujących.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze