Katowice: algorytm nie jest idealny i będzie w przyszłości modyfikowany

Autor: BE/Rynek Zdrowia • • 15 września 2009 13:42

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia, Beata Małecka-Libera, przyznała na konferencji w Katowicach, że nie jest zachwycona nowym algorytmem podziału pieniędzy z NFZ, ale obecnie jest to optymalny sposób dystrybucji funduszy na ochronę zdrowia.

Katowice: algorytm nie jest idealny i będzie w przyszłości modyfikowany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stary algorytm, opierający się na współczynniku dochodowości, był niekorzystny dla biednych województw, faworyzował natomiast regiony bogate, choć nie zawsze. Województwo śląskie postrzegane na wschodzie Polski, jako uprzywilejowane w poprzednim systemie podziału środków, w rzeczywistości dostawało mniej niż powinno.

–  A to dlatego, że w województwie śląskim dochodowość znacząco spadła, a poza tym leczy się tu wielu pacjentów spoza województwa, za co dziś do śląskich placówek nie wpłynęło ok. 200 mln złotych – tłumaczył na wtorkowej (15 września) konferencji prasowej poseł Jerzy Ziętek (PO), poseł z woj. śląskiego, członek sejmowej komisji zdrowia.

Posłanka Libera-Małecka (także z woj. śląskiego) uważa, że nowy sposób naliczania jest lepszy od poprzedniego, bo do regionów wpłynie więcej pieniędzy niżby wpłynęło, gdyby obowiązywał poprzedni algorytm. Plan finansowo-rzeczowy będzie teraz budowany na podstawie budżetu obowiązującego do 30 czerwca każdego roku.

Rezygnacja ze współczynnika dochodowości i oparcie algorytmu, m.in., na liczbie mieszkańców, ich wieku i płci oraz stopniu ryzyka chorobowego ma sprawić, że znikną dysproporcje między „biednymi” a „bogatymi”. A te, w przeliczeniu na osobę, wynosiły nawet do 400 złotych.

– Województwo śląskie zyska w przyszłym roku 53 mln zł. Mam świadomość, że nie jest to ogromna suma, ale jest! – akcentuje posłanka Małecka-Libera.
Przypomnijmy, że wg poprzedniego algorytmu śląskie miało dostać w 2010 r. tyle, co w 2009, czyli ok. 6,665 mld zł.

Jest też novum, z którego powinny być zadowolone województwa leczące pacjentów spoza swego terytorium. Znowelizowana 11 września ustawa o finansowaniu świadczeń zdrowotnych zakłada utworzenie rezerwy migracyjnej. Na jej koncie ma znaleźć się 3 mld zł. Środki z tej puli będą uruchamiane przez prezesa NFZ na wniosek dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum