Karta EKUZ nie zawsze wystarcza, rośnie sprzedaż polis

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2016 12:40

W 2015 r. ponad połowa z 5 mln Polaków wyjeżdżających za granicę posiadało Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak nie gwarantuje ona w pełni darmowej opieki medycznej, dlatego coraz częściej turyści przezornie wykupują dodatkowe polisy.

Jak wynika z raportu KPMG, w ubiegłym roku ok. 5 mln Polaków spędziło urlop za granicą. Ponad połowa z nich - bo 2,6 mln osób - wystąpiło do NFZ o wydanie karty EKUZ. To 13 proc. więcej osób, niż wnioskowało o taką kartę w 2014 r. - zauważa GW.

EKUZ pozwala leczyć się w innych krajach Unii Europejskiej na takich zasadach, co ich obywatele - jednak opieka zdrowotna nie zawsze jest darmowa.

W Austrii w razie wypadku trzeba pokryć całkowite koszty ratownictwa górskiego. Z kolei we Francji za udzieloną mu opiekę pacjent musi najpierw zapłacić z własnej kieszeni , a dopiero potem może ubiegać się o zwrot pieniędzy. W Chorwacji natomiast obowiązuje zasada współpłacenia za opiekę medyczną.

EKUZ nie zapewnia też opieki w placówkach prywatnych.

Dlatego polscy dodatkowo wykupują polisy. Jak pokazuje przeprowadzone w połowie 2015 r. badanie Mondial Assistance na temat Polaków na wakacjach, aż 67 proc. planujących zagraniczny wyjazd zamierzało wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum