KRUS do Trybunału

Autor: Gazeta Prawna, SA/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2009 09:05

Dzisiaj do Trybunału Konstytucyjnego trafi wniosek Business Centre Club o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Przedsiębiorcy prowadzący własne firmy uważają, że są dyskryminowani. Właściciele gospodarstw rolnych opłacają składki na ubezpieczenie społeczne w jednakowej wysokości niezależnie od   osiąganych przychodów.

BCC domaga się, aby rolnicy płacili składki w zależności od dochodu i zostali objęci podatkiem dochodowym. Przedsiębiorcy uważają, że rodzaj, rozmiar i charakter prowadzonej działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym ma wpływ na wysokość przychodów osiąganych z tej działalności, aczkolwiek przyznają, że sytuacja rolnika prowadzącego duże gospodarstwo, które przynosi wyższe przychody jest inna niż posiadającego nieduże gospodarstwo rolne.

Jednak charakter działalności wykonywanej przez rolnika upodabnia go do osoby fizycznej prowadzącej osobiście działalność gospodarczą. Oznacza to, że osoby te powinny być tak samo traktowane. Tymczasem rolnik prowadzący duże (dochodowe) gospodarstwo rolne płaci składkę w wysokości 191 zł na kwartał (63,67 zł miesięcznie), podczas gdy przedsiębiorca uiszcza nie mniej niż 523,39 zł miesięcznie.

Zdaniem BCC ta rażąca dysproporcja między wysokością składek emerytalno-rentowych rolników i przedsiębiorców jest konsekwencją subsydiowania z budżetu państwa świadczeń rolników. Tegoroczna dopłata z budżetu do KRUS wyniesie 16,44 mld zł.

Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club (BCC) wyjaśnia, że w przypadku uznania ustawy ubepieczeniowej za niezgodną z konstytucją, będzie konieczne stworzenie nowego systemu ubezpieczeniowego dla rolników.

Sprawa KRUS powróciła. 12 marca odbędzie się pierwsze posiedzenie zespołu ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji ds. Społecznych i Gospodarczych. Ma ona przygotować projekt ustawy, która zreformuje KRUS. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum