×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jolanta Fedak o KRUS: ta reforma nie wchodzi w grę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 listopada 2010 10:34

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak zapowiedziała, że nie zgodzi się na reformę prowadzącą do włączenia KRUS w powszechny system ubezpieczeń.

Jolanta Fedak o KRUS: ta reforma nie wchodzi w grę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jolanta Fedak podczas programu TVP1 „Polityka przy kawie” emitowanego w środę (3 listopada) podkreśliła, że państwa nie stać na odkładanie takich rezerw i wspomniana reforma nie wchodzi w grę. Odniosła się w ten sposób do dyskusji wokół orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia.

TK, rozpatrując wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, uznał, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. TK podkreślił, że sytuacja rolników jest zróżnicowana, obejmuje jednostki o bardzo wysokich dochodach, ale także nadal bardzo pokaźną liczbę osób prowadzących gospodarstwa rolne o bardzo niskiej dochodowości i wydajności, żyjących na poziomie minimum egzystencji.

Po orzeczeniu pojawiły się opinie, że reforma powinna dotyczyć całościowo ubezpieczeń rolniczych. Premier Donald Tusk pod koniec października zapewnił, że rząd nie ma irracjonalnych pomysłów i nie zamierza likwidować KRUS. Nie wykluczył, że poprosi wiceministrów z kilku resortów odpowiedzialnych za rolnictwo, zdrowie, a także pracę i politykę społeczną oraz finanse o przygotowanie odpowiednich rozwiązań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze