Jest pomysł na tzw. mały ZUS, a co ze składką zdrowotną?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2017 18:15

Propozycja wicepremiera Mateusza Morawieckiego w sprawie tzw. małego ZUS zakłada, że osoby prowadzące działalność na niewielką skalę będą mogły płacić składki na ubezpieczenie społeczne w zależności od faktycznie osiąganego przychodu. Nawet 32 zł miesięcznie. Pozostaje jednak problem składki zdrowotnej...

Jest pomysł na tzw. mały ZUS, a co ze składką zdrowotną?
Według inicjatorów zmian, osoby prowadzące małe firmy powinny mieć możliwość opłacania składek zdrowotnych od tych samych przychodów, które będą podstawą do oskładkowania na ubezpieczenie społeczne. Fot. Archiwum

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, najniższa stawka będzie dla tych, których przychody nie przekraczają 200 zł - będą wpłacali do ZUS 32 zł miesięcznie.

Ministerstwo Rozwoju liczy także na współpracę z resortem zdrowia, który pracuje nad nowymi zasadami podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Chce, by MZ wzięło pod uwagę kierunek zmian, tak by oba systemy łączyły się w logiczną całość .

Inicjatorzy zmian chcą, by osoby prowadzące małe firmy miały możliwość opłacania składek zdrowotnych od tych samych przychodów, które będą podstawą do oskładkowania na ubezpieczenie społeczne. Jak wyjaśniają to potrzebna zmiana, bo obecna stawka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa niż najniższy przychód mikrofirm. 

Podobnie skonstruowany system, ale oparty na dochodzie firm, z powodzeniem działa w Wielkiej Brytanii.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum