Jak opodatkowane są pakiety medyczne

Autor: Gazeta Prawna, LJ/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2009 09:51

Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy pakiet medyczny, będzie musiał jego wartość uwzględnić w zeznaniu rocznym - głosi zasada powszechności podatku dochodowego od osób fizycznych w ustawie o PIT.

Wolna od PIT jest jedynie opieka medyczna, którą pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom.

Zasada ta dotyczy także nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych np. przez pracowników od pracodawcy. Takim nieodpłatnym świadczeniem, jakie firmy proponują swoim pracownikom, są m.in. pakiety medyczne. Ich wartość stanowi przychód opodatkowany PIT. Pracodawca będzie musiał więc od jego wartości pobrać zaliczkę na podatek, a pracownik wykaże go w rocznym zeznaniu podatkowym.

Resort finansów pracuje nad rozwiązaniem, które zakłada wprowadzenie możliwości odliczenia od podatku dochodowego od osób fizycznych kosztów ubezpieczenia zdrowotnego, ale prowadzonego wyłącznie przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Z pomysłu niezadowoleni są przedstawiciele firm świadczących usługi zdrowotne, które oferują tzw. pracownicze pakiety abonamentowe.

- Rząd próbuje dokonać zmian w systemie, który funkcjonuje w sposób właściwy. To działanie szybkie, pod wpływem lobbingu, bez dogłębnych konsultacji - twierdzi Andrzej Jacaszek, dyrektor zarządzający ICAN Institute i wiceprezydent Konfederacji Pracodawców Polskich i zapowiada lobbing na rzecz zasady równego traktowania podmiotów gospodarczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum