×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Izby rolnicze przeciw likwidacji KRUS i wyliczaniu składki zdrowotnej od hektara

Autor: PAP/Rynek Zdrowia28 listopada 2011 15:16

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest przeciwna obliczaniu składek zdrowotnych rolników w oparciu o powierzchnię gospodarstwa - napisał prezes Izb Wiktor Szmulewicz w piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska. Izby nie chcą też likwidacji KRUS.

Izby rolnicze przeciw likwidacji KRUS i wyliczaniu składki zdrowotnej od hektara
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Pismo jest odpowiedzią Izb Rolniczych na propozycje dotyczące wysokości składek zdrowotnych dla rolników, zawarte w expose premiera. Donald Tusk zaproponował, by pełną składkę - 36 zł miesięcznie - płacili rolnicy mający gospodarstwa powyżej 15 ha, a ci, którzy mają 6-15 ha - połowę tej kwoty. Za pozostałych rolników państwo opłacałoby składkę tak jak dotychczas.

Premier mówił też "o zbudowaniu nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych rolników, co umożliwi likwidację KRUS".

Szmulewicz napisał, że "samorząd rolniczy jest zdecydowanie przeciwny określaniu wysokości składki zdrowotnej rolników w oparciu o powierzchnię gospodarstwa". Podkreślił, że "hektar ziemi nie jest wykładnikiem ekonomicznym, a samo posiadanie ziemi nie daje tytułu do nakładania obowiązku opłacania składek zdrowotnych".

"Samorząd rolniczy nie akceptuje tych założeń, zwracając uwagę na wcześniejszą nowelizację ustawy o KRUS, gdzie rolnicy posiadający powyżej 50 ha ziemi płacą wyższe składki, nie uzyskując w zamian wyższej emerytury" - czytamy w piśmie.

W opinii samorządu rolniczego, składka powinna być pobierana od wpływów z podatku rolnego, który zastępuje podatek dochodowy od działalności rolniczej.

"Obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc. dochodu, przy czym przy samozatrudnieniu 7,75 proc. składki opłaca budżet państwa, a 1,25 proc. - ubezpieczony. Zwiększając więc podatek rolny o 1,25 proc., każdy rolnik (prowadzący małe gospodarstwo czy duże) płaciłby proporcjonalnie również składkę zdrowotną" - napisał prezes Izb.

Do zmiany płacenia składek zdrowotnych przez rolników od 2012 roku zobowiązał w swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny.

 

 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze