Indonezja: ubezpieczenie zdrowotne dla każdego do 2019 r.

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2016 09:19

Władze Indonezji chcą, by do 2019 roku powszechne ubezpieczenie zdrowotne objęło 250 mln obywateli, czyli sto procent mieszkańców kraju.To największa reforma zdrowotna świata.

Indonezja chce objąć ubezpieczeniem zdrowotnym 100 proc. mieszkańców kraju, a więc 250 mln obywateli. Fot. Archiwum

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w 2014 r. 250-milionowa Indonezja, czwarty najludniejszy kraj na świecie, wprowadziła powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Do dziś zarejestrowało się w nim 165 mln osób. Szpitale i przychodnie pękają w szwach. Gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na dializy, operacje kardiologiczne, chemioterapie i inne drogie zabiegi.

Mimo że szpitale są oblężone, pacjenci doceniają zmiany. W 2015 r. 81 proc. obywateli deklarowało zadowolenie z racji ich wprowadzenia. Problemem pozostają jednak finanse kraju. Jego dług publiczny rośnie, w 2015 r. wyniósł już 300 mln dol. Prawdopodobnie nie obędzie się bez zwiększenia nakładów na leczenie, gdyż obecnie na zdrowie przeznaczono tylko 3,5 proc. budżetu.

Przyjęto zasadę, że pracownicy etatowi podzielą się kosztami składki z pracodawcą w proporcji 4:1. Ci, którzy prowadzą samodzielnie mały bądź średni biznes sami płacą składki, bardzo niskie - od 1,7 do 4,1 dol. miesięcznie - gwarantujące im trzy poziomy ubezpieczenia. Brakującą kwotę pokrywa rząd. 

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum