Indonezja: rusza największy na świecie program ubezpieczenia zdrowotnego

Autor: obserwatorfinansowy.pl/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2014 09:19

Na początku 2014 r. indonezyjskie władze zaczęły realizować państwowy program Krajowego Ubezpieczenia Zdrowotnego. To największe tego typu przedsięwzięcie na świecie - w ciągu pięciu lat ma objąć 240 mln Indonezyjczyków.

Program Krajowego Ubezpieczenia Zdrowotnego (JKN) to konsekwencja wprowadzonej do indonezyjskiej konstytucji poprawki z 1999 r., w której zagwarantowano wszystkim obywatelom możliwość korzystania z opieki zdrowotnej. System połączy istniejące już programy ubezpieczeń dla ubogich i urzędników państwowych.

Rząd dąży do zmniejszenia przepaści pod względem dostępu do usług medycznych, jaka do tej pory dzieli zamożnych i ubogich Indonezyjczyków, a także mieszkańców miast i terenów wiejskich.

Program JKN ma zniwelować dysproporcje. Z systemu będzie się przeznaczać w formie składek ponad 19225 rupii (0,62 dol.) miesięcznie na osobę, aby pokryć koszty ubezpieczenia zdrowotnego ubogich Indonezyjczyków. Zgodnie z zasadami funkcjonowania JKN zamożniejsi Indonezyjczycy będą odprowadzać około 5 proc. wynagrodzenia na pokrycie kosztów ubezpieczenia własnego i współobywateli.

Wszystkie indonezyjskie szpitale, państwowe i prywatne, będą ostatecznie musiały przyjmować pacjentów objętych programem JKN. Gdy zaczęto go realizować, resort zdrowia deklarował, że przystąpiło do niego 1700 z 2300 działających obecnie w Indonezji szpitali. Rząd ze swej strony zobowiązał się zbudować 150 nowych szpitali.

JKN zapewni ubogim Indonezyjczykom nieco lepszy dostęp do usług medycznych. Nierozsądnie byłoby jednak zakładać, że ogromne różnice spowodowane przez odmienną sytuację finansową obywateli i czynniki geograficzne uda się szybko zlikwidować - komentuje obserwatorfinansowy.pl.

Więcej: www.obserwatorfinansowy.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum