IX Forum Rynku Zdrowia: projekt dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych dopiero w styczniu

Autor: JJ/Rynek Rynek Zdrowia • • 22 października 2013 17:11

Jak zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann w czasie sesji "Obecna sytuacja i przyszłość polskich szpitali" IX Forum Rynku Zdrowia w resorcie trwają obecnie prace nad projektem dotyczącym dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

IX Forum Rynku Zdrowia: projekt dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych dopiero w styczniu
- Do szerokich konsultacji społecznych projekt zostanie dopiero przedstawiony w styczniu. Pracujemy nad tym w tej chwili roboczo. Nie chcę teraz omawiać propozycji i mówić o ich kształcie, aby w styczniu nie tłumaczyć się dlaczego ostatecznie nie znalazły się w projekcie. Jedno będzie niezmienne - to będzie jedynie dodatkowy strumień pieniędzy dla świadczeniodawców, podstawowym płatnikiem będzie Narodowy Fundusz Zdrowia. Założeniem jest także to, że nie będzie podziału na tych, którzy będą leczyć się za pieniądze Funduszu czy za pieniądze od ubezpieczyciela - mówił Sławomir Neumann.

Odnosząc się do oceny ustawy o działalności leczniczej wiceminister podkreślił, że z całą pewnością spowodowała ona większą odpowiedzialność samorządów za działalność szpitali i ich zadłużanie.

- 250 szpitali co prawda odnotowało ujemny wynik finansowy ale, co należy podkreślić, została zahamowana tendencja powiększanie się strat szpitali. Do 22 października do resortu wpłynęły 32 wnioski dotyczące przekształceń szpitali ze względu na warunki jakie narzuca ustawa. To mniej niż się spodziewaliśmy, bo zakładaliśmy że tych wniosków będzie około 50. Przeznaczyliśmy 270 mln złotych na wsparcie dla przekształcanych szpitali, przy zarezerwowanych na ten cel 600 milionach - poinformował wiceminister Neumann.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum