Hiszpania: przywrócono prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 lipca 2018 11:30

Rada ministrów Hiszpanii zatwierdziła w piątek (27 lutego) dekret o zdrowiu powszechnym, który daje wszystkim osobom mieszkającym na terytorium tego kraju prawo do bezpłatnej opieki lekarskiej.

Fot. Flickr (CC BY-ND 2.0)

Jak poinformowała hiszpańska minister zdrowia Carmen Monton, nowe przepisy przywracają stan sprzed 2012 r., kiedy dostęp do bezpłatnego korzystania z placówek publicznej służby zdrowia uzależniono od uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne.

- Od dziś prawo do pomocy w Narodowym Systemie Zdrowia zostaje oddzielone od płacenia składek na ubezpieczenie - powiedziała minister. - Dostęp do opieki zdrowotnej w warunkach równości i powszechności jest podstawowym prawem każdej osoby - dodała.

"Hiszpania odzyskała prawo do powszechnej opieki zdrowotnej - podało ministerstwo zdrowia w komunikacie. - Rząd uchwalił propozycję minister zdrowia Carmen Monton i dał zielone światło dla prawa, które zagwarantuje powszechną opiekę zdrowotną wszystkim osobom hiszpańskiej narodowości, jak i obcym rezydentom w Hiszpanii".

Przedstawicielka rządu Pedro Sancheza przypomniała, że zatwierdzony w piątek dokument był jednym z priorytetów socjalistycznego gabinetu, a jego przygotowanie i poddanie pod dyskusję "nastąpiło w bardzo szybkim tempie".

Dostęp do bezpłatnej służby zdrowia dzięki dekretowi zyska ponad 280 tys. rezydentów, którzy nie odprowadzają składek ubezpieczeniowych, a także napływający migranci.

Szefowa resortu zdrowia przypomniała, że dotychczas chorzy imigranci bez uregulowanej sytuacji prawnej w Hiszpanii mogli być jedynie przyjmowani przez lekarzy w szpitalach na ostrym dyżurze. Dodała, że nowe przepisy "są niejako powrotem do sytuacji prawnej sprzed kryzysu gospodarczego".

Część mediów wskazuje, że zatwierdzony w piątek dekret może stać się kolejnym "argumentem dla nielegalnych afrykańskich imigrantów" do próby przedostania się do Hiszpanii. Dziennik "ABC" uważa, że "przyjęty w ekspresowym tempie dekret" to drugi po zapowiedzi usunięcia drutu kolczastego z ogrodzeń na marokańsko-hiszpańskiej granicy ukłon rządu Sancheza wobec migrantów.

W piątek dziennik "El Mundo" ujawnił, że w północnej części Maroka czeka na możliwość wtargnięcia do Melilli i Ceuty, hiszpańskich esklaw w Afryce Północnej, około 50 tys. nielegalnych migrantów z Czarnego Lądu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum