Gdańsk: szpital stracił 500 tys. zł na leczeniu nieubezpieczonych obcokrajowców

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 11 września 2017 14:01

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku każdego miesiąca leczy ok. 100 cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Do tej pory straciło na tym pół miliona złotych. Pieniędzy nie udało się odzyskać, bo leczeni nie mieli ubezpieczenia.

Gdańsk: szpital stracił 500 tys. zł na leczeniu nieubezpieczonych obcokrajowców
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak mówi dr Tomasz Stefaniak, dyrektor do spraw lecznictwa UCK, szpital podejmował wiele działań mających na celu zainteresowanie urzędów, w tym przedstawicielstw dyplomatycznych, tym problemem. Na razie bez skutku - informuje Radio Gdańsk.

Dyrektor wskazuje, że jeśli chodzi o pomoc obcokrajowcom w oddziale ratunkowym, chodzi o sumy nie większe niż 1 tys. zł. W sytuacjach, kiedy problem wymaga hospitalizacji, kwoty te znacząco się zwiększają. Takie osoby obciążają budżet szpitala, ale w sytuacji zagrożenia życia nikomu nie można odmówić.

Najliczniejszą grupę obcokrajowców spoza Unii Europejskiej leczonych w UCK stanowią obywatele Ukrainy. To również największa grupa bez ubezpieczenia zdrowotnego.

Ukraiński konsul zauważa, że - zgodnie z cywilizowanymi warunkami na rynku pracy - koszty ubezpieczenia powinien ponieść pracodawca zatrudniający obcokrajowca.

Więcej: radiogdansk.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze