Firmy ubezpieczeniowe nie odnotowały wzrostu wypłat z powodu L-4

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 sierpnia 2009 11:45

Firmy ubezpieczeniowe, w przeciwieństwie do ZUS, nie notują wzrostu wypłat z powodu czasowej niezdolności do pracy.

Firmy ubezpieczeniowe nie odnotowały wzrostu wypłat z powodu L-4
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wypłaca coraz większe kwoty osobom, które biorą zwolnienia lekarskie. O tym również portal rynek zdrowia.pl  pisał wielokrotnie, informując, że w I półroczu tego roku wypłaty z tego tytułu wyniosły 3,2 mld zł, podczas gdy rok wcześniej były o 1 mld zł mniejsze.

Takich problemów nie ma Warta, PZU czy Amplico Life. W tych firmach nie odczuwa się specjalnie wzrostu roszczeń spowodowanych "ucieczką" pracowników na zwolnienia lekarskie, np. z obawy przed redukcjami zatrudnienia. Obserwują natomiast wzrost liczby roszczeń wskutek utraty pracy - informuje Gazeta Prawna.

Iwona Ochocka z zarządu Amplico Life wyjaśnia, że wypłaty z tytułu czasowej niezdolności do pracy dokonywane są na podstawie kopii dokumentacji medycznej oraz kopii zwolnienia lekarskiego. Przy tym, jeżeli dokumentacja medyczna nie uzasadnia czasowej niezdolności do pracy potwierdzonej zwolnieniem lekarskim, firma weryfikuje stan zdrowia klienta.

W większości produktów Warty natomiast, przedmiotem ubezpieczenia jest utrata pracy spowodowana długotrwałą chorobą. Roszczenie z tytułu czasowej niezdolności do pracy bywa przedmiotem ubezpieczenia, ale wówczas, gdy jest ona następstwem nieszczęśliwego wypadku.

Prywatni ubezpieczyciele ze względu na zakres zawieranych polis nie mogą de facto odnotowywać zwiększonych wypłat. Najczęściej bowiem podpisują polisy, które są zabezpieczeniem kredytu i działają dopiero przy poważniejszych chorobach. Dlatego też wypłata odszkodowań następuje po 60 dniach przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze