Firmy ubezpieczeniowe nie chcą już płacić za leczenie COVID-19. Rachunek może wynieść nawet 50 tys. dolarów

Autor: PAP • Źródło: PAP28 sierpnia 2021 12:00

Firmy ubezpieczeniowe w USA nie chcą już płacić za leczenie COVID-19. To oznacza, że Amerykanie koszty leczenia będą musieli pokryć częściowo z własnej kieszeni. Tymczasem rachunek za pobyt w szpitalu może wynieść nawet 50 tys. dolarów

Pacjent z COVID-19 jedzie do szpitala w Nowym Jorku Fot. Shutterstock
  • Prywatne firmy ubezpieczeniowe w USA, które nie wymagały początkowo opłat za leczenie chorych z powodu koronawirusa, zmieniły politykę
  • Zwracają się teraz o częściowy udział pacjentów w kosztach kuracji - podała w piątek stacja CBS News
  • Leczenie COVID-19 w USA może jednak słono kosztować. Dziennikarze amerykańskiej stacji wyliczyli, że w ciężkich przypadkach to nawet 50 tys. dolarów

Firmy ubezpieczeniowe w USA nie chcą już płacić za leczenie COVID-19

Amerykańska stacja podkreśliła, że leczenie Covid-19 może być drogie. W ciężkich przypadkach sięga 50 tys. dolarów.

Jednocześnie CBS zwraca uwagę, że zyski firm ubezpieczeniowych gwałtownie wzrosły podczas pandemii. Jak uzasadnia, niewiele osób chodziło do szpitali, a niektóre planowane zabiegi zostały opóźnione.

Według analizy fundacji Kaiser Family Foundation (KFF) w listopadzie 2020 roku blisko 90 proc. chorych nie poniosło kosztów hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem. Skończyło się to wraz z wprowadzeniem szczepionek przeciwko Covid-19.

Czytaj również: Linie lotnicze zmuszą do szczepień. Za odmowę zwolnienie, albo ubezpieczenie na własny koszt

10 proc. firm planuje stopniowe wycofywanie się z podziału kosztów do końca października

Obecnie 70 proc. największych ubezpieczycieli w kraju nie rezygnuje już z pobierania opłat za leczenie Covid-19. Kolejne 10 proc. planuje stopniowe wycofywanie się z podziału kosztów do końca października.

- Powód jest prosty: subsydiowanie leczenia pacjentów z Covid-19 jest sprzeczne z wysiłkami, aby zachęcić Amerykanów do opieki profilaktycznej w zakresie tej choroby. Wskaźnik hospitalizacji nieszczepionych pacjentów z Covid jest 29 razy wyższy niż pacjentów szczepionych - twierdzi CBS w oparciu o dane Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Powołując się na opinię Matthewa Rae, dyrektora Programu Rynku Opieki Zdrowotnej, KFF akcentuje, że podczas gdy większość dorosłych może uniknąć zakażenia jeśli się zaszczepią, a naciskają na to pracodawcy, nie ma sensu przymykać oczu na innych, którzy odmawiają pobrania szczepionki.

Na przykład linie lotnicze Delta ogłosiły, że będą pobierać od nieszczepionych pracowników dodatkowe 200 dolarów miesięcznie za ubezpieczenie zdrowotne.

- Koszt hospitalizacji w przypadku Covid-19 wynosi dziesiątki tysięcy dolarów, ale większość osób przyjętych do szpitala, nawet jeśli bierze udział w kosztach, jest odpowiedzialna tylko za ułamek tej kwoty  - ocenił Rae.

CBS uważa, że w pełni ubezpieczeni pacjenci mogą ponosić koszty leczenia związanego z Covid w podobnej wysokości jak przy zapaleniu płuc, które szacuje się na ok. 1300 dol. Ze statystyk Biura Spisu Ludności (Census) z roku 2018 wynika, że 27 mln ludzi w USA nie miało żadnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Amantadyna na COVID-19. Niedzielski przyznał, że wyniki badań nie potwierdzają skuteczności leku

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum