Eksperci: przepisy dotyczące ubezpieczeń szpitali powinny być zmienione

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2012 20:52

Obowiązujące od początku roku przepisy, wprowadzające nowy rodzaj obowiązkowych ubezpieczeń szpitali od zdarzeń medycznych, nakładają na szpitale za duże obciążenia i powinny zostać zmienione - wynika z dyskusji ekspertów, która odbyła się w Warszawie.

Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej szpitale muszą wykupić dodatkowe ubezpieczenie dotyczące błędów popełnionych podczas leczenia. Chodzi o pokrycie ewentualnych kosztów odszkodowań z tytułu niepożądanych zdarzeń medycznych.

Pacjenci w sprawie zdarzeń medycznych mają występować do specjalnych komisji utworzonych przy wojewodach. O tych uregulowaniach w siedzibie Pracodawców RP rozmawiali dyrektorzy publicznych i prywatnych szpitali oraz specjaliści ochrony zdrowia.

- Ta ustawa z jednej strony, niesie dobre rzeczy dla pacjentów, czyli możliwość dochodzenia odszkodowań za zdarzenia medyczne i łatwość drogi dochodzenia do tych odszkodowań, ale z drugiej, dla szpitali będzie bardzo poważnym obciążeniem finansowym, które przełoży się na dostępność świadczeń medycznych - powiedział w środę dr Robert Mołdach, ekspert zajmujący się gospodarką zdrowotną.

Dodał, że potrzebne jest lepsze doprecyzowanie definicji zdarzenia medycznego i powiązanie go z pojęciem błędu medycznego. Ponadto, nowe ubezpieczenia powinny być dobrowolne, a przepisy zawierać uregulowania dotyczące procedury odwoławczej dla szpitali od orzeczeń komisji.

W poniedziałek (16 stycznia) wiceminister zdrowia Jakub Szulc zapowiedział, że resort będzie rozmawiał z PZU o obniżce składki za nowe ubezpieczenie. - Jeśli to się nie uda, to jedynym wyjściem będzie zmiana ustawy o działalności leczniczej - przyznał Szulc.

Wiceminister informował, że poprosił starostów o dane w sprawie propozycji składek, jakie szpitalom złożył potencjalny ubezpieczyciel.

- My mamy jakieś szczątkowe informacje, które spływają do nas z różnych miejsc Polski, ale chciałbym móc jednoznacznie wykazać, że jeśli ktoś ma płacić 300 tys. zł dodatkowej składki, to żeby było wiadomo, za co płaci - zaznaczał wiceminister Szulc.

Według danych przedstawionych przez Pracodawców RP nowe ubezpieczenie może kosztować pojedynczy szpital od 200 do 800 tys. zł rocznie, zaś w skali kraju kwoty te mogą sięgnąć nawet do miliarda złotych.

Obecnie w ochronie zdrowia można wyróżnić trzy rodzaje ubezpieczeń: ubezpieczenie lekarza od odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie szpitala od odpowiedzialności cywilnej oraz nowe ubezpieczenie na rzecz pacjenta od zdarzeń medycznych.

Zdaniem Andrzeja Sokołowskiego, prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, obecnie "relatywnie silna pozycja pacjenta, bardzo szeroka definicja zdarzenia medycznego oraz szybki tryb postępowania powodują, że nowy instrument może być nadmiernie wykorzystywany przez pacjentów".

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum