×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperci: dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne wzmocniłyby system publiczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 listopada 2013 16:36

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne wzmocniłyby system publicznej ochrony zdrowia - przekonywali we wtorek (26 listopada) eksperci. Według nich potrzebna jest debata publiczna, aby wypracować najlepszą formę tych ubezpieczeń.

Eksperci: dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne wzmocniłyby system publiczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Bolesław Samoliński, konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa powodują, iż należy szukać źródeł, które wzmocniłyby finansowanie systemu ochrony zdrowia.

Według niego takim rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Jak mówił sprawią one, że "pacjent stanie się atrakcyjny dla świadczeniodawców, a to z kolei wpłynie na podniesienie jakości usług zdrowotnych".

W opinii prof. Samolińskiego system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych wpłynie też na zmniejszenie kolejek do świadczeń finansowanych tylko przez NFZ, ponieważ z systemu tego "wyjdą" pacjenci, którym porady zostaną udzielone w ramach dodatkowych ubezpieczeń.

Z kolei dr Marcin Matczak z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka przypomniał, że dyskusja na temat dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce trwa bardzo długo, jednak do tej pory nie udało się wypracować żadnego ustawowego rozwiązania.

- Powodem są obawy, że dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne obalą zasadę równego dostępu do świadczeń, że społeczeństwo zostanie podzielone na tych, których stać i na tych, których nie stać na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne - mówił.

Michał Pilkiewicz, dyrektor polskiego oddziału firmy analitycznej IMS Health zaznaczył, że potrzebna jest publiczna dyskusja na temat kształtu dodatkowych ubezpieczeń, ponieważ ''ich wprowadzenie jest niezbędne w związku z tym, że rośnie liczba osób starszych, których leczenie jest bardziej kosztowne". W jego opinii system jest gotowy, aby przyjmować więcej pacjentów, ale obecnie z powodu limitów finansowych NFZ tego nie robi.

Były minister zdrowia Marek Balicki ocenił natomiast, że budowa systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych nie naprawi efektywności publicznego systemu ochrony zdrowia, a będzie jedynie uzupełnieniem tego systemu. Jak mówił, obecnie ok. 2-3 mld zł Polacy wydają na abonamenty medyczne, ale również tam zaczynają się tworzyć kolejki.

Według niego przy tworzeniu regulacji prawnych dotyczących dodatkowych ubezpieczeń szczególnej uwagi wymaga zagwarantowanie równego dostępu pacjentów niezależnie od rodzaju posiadanego ubezpieczenia.

Podczas konferencji przedstawiono ponadto raport nt. dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, w którym zawarto opinie ekspertów. Są tam także m.in. definicje różnych rodzajów ubezpieczeń dodatkowych np. uzupełniających lub powielających świadczenia z koszyka świadczeń gwarantowanych, a także porównanie zalet i wad różnych form.

Dokument zawiera rekomendacje, wśród których znalazła się konieczność wypracowania szerokiego dostępu do tego typu ubezpieczeń dla całego społeczeństwa, a także potrzeba przeprowadzenia szeroko zakrojonej kampanii edukacyjno-informacyjnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum