Eksperci: dodatkowe ubezpieczenia wymagają zachęty finansowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2011 18:24

Wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych wymaga zachęt finansowych, np. ulgi podatkowej - uważają eksperci. Ich zdaniem, projekt ustawy przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia, nie wprowadza zasadniczych zmian.

Eksperci: dodatkowe ubezpieczenia wymagają zachęty finansowej

Ekspert ds. zdrowia Pracodawców RP Robert Mołdach podkreśla, że bez zachęt do korzystania z dodatkowych ubezpieczeń, m.in. w postaci ulg podatkowych, rozwiązania rządowego projektu nie będą skuteczne. - Jeśli rząd zastrzega, że jest deficyt budżetowy i te rozwiązania należy odsunąć być może w czasie, to nie wiem, czy ustawa coś da - podkreślił Mołdach.

Według niego MZ nie informuje, czy przedstawiony projekt jest krokiem do większych zmian w systemie ubezpieczeń, czy ma jedynie na celu zagospodarowanie środków wydawanych przez pacjentów na prywatnym rynku ochrony zdrowia.

- Chciałbym wierzyć, że to krok do całościowego systemu, w którym konkurują ze sobą firmy ubezpieczeniowe, nie tylko w zakresie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, ale także w zakresie składki podstawowej - powiedział ekspert Pracodawców RP.

Zwrócił też uwagę, że Ministerstwo Zdrowia uprzywilejowuje firmy ubezpieczeniowe kosztem firm abonamentowych, które poświęciły na rozwój rynku ubezpieczeniowego w Polsce kilkanaście lat.

Podobnego zdania jest Adam Rozwadowski, prezes firmy Enel-Med,  oferującej m.in. abonamenty medyczne

- Sama idea ubezpieczeń zdrowotnych nie jest niczym nowym, od kliku lat funkcjonują one na polskim rynku. Ustawa nie wnosi niczego nowego, poza zachętami finansowymi do zakupu ubezpieczeń w postaci ulgi podatkowej i możliwości finansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - zaznaczył Adam Rozwadowski.

- Takie rozwiązania wprowadzają nieuczciwą konkurencję dla firm oferujących abonamenty medyczne, których klienci nie będą mogli korzystać z zachęt finansowych. Jest to próba zniwelowania firm oferujących abonamenty. Ustawa o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych nie zmieni sytuacji w publicznej ochronie zdrowia - dodał Rozwadowski.

Adam Kozierkiewicz, ekspert rynku medycznego, podkreślił, że ubezpieczenia zdrowotne są już w Polsce usankcjonowane ustawowo. - Nie ma potrzeby dodatkowej regulacji rynku ubezpieczeń zdrowotnych  - ocenił Kozierkiewicz. Za pozytywne w proponowanych rozwiązaniach uważa natomiast zachęty finansowe do wykupywania ubezpieczeń:

- Proponowana ulga podatkowa wymaga jednak zgody ministra finansów, a z jego wypowiedzi wynika, że raczej nie będzie chętny do wprowadzania dodatkowych ulg. Bardzie przydatna może być ulga dla przedsiębiorców, którzy już teraz wykupują abonamenty medyczne pracownikom - podkreśla ekspert. - Możliwość finansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, będzie dodatkową zachętą. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum