EKUZ w Chorwacji. Kiedy wizyta u lekarza będzie darmowa?

Autor: JKB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia25 września 2021 06:20

Do lekarza w Chorwacji? Karta EKUZ upoważnia do niezbędnego leczenia poza granicami kraju. Obowiązuje w krajach UE i EFTA, w tym również w Chorwacji. Co trzeba wiedzieć?

EKUZ w Chorwacji. Kiedy wizyta u lekarza będzie darmowa?
W Chorwacji honorowana jest karta EKUZ. Jak działa Fot. Shutterstock
 • EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) upoważnia do skorzystania z niezbędnego i nieplanowanego leczenia oraz leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa
 • Przed wyjazdem za granicę warto zapoznać się z kryteriami udzielania świadczeń w poszczególnych państwach
 • W Chorwacji karta EKUZ jest honorowana, ale warto pamiętać, że np. świadczenia gwarantowane ujęte w Chorwackim Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO) są darmowe, ale za niektóre usługi pacjent musi zapłacić

Ogólne zasady korzystania z EKUZ

EKUZ jako dokument unijny potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w każdym kraju należącym do UE albo EFTA, innym niż ten, którego jest się obywatelem. Osoba posiadająca EKUZ ma prawo do leczenia:

 • niezbędnego i nieplanowanego;
 • w ramach publicznego sytemu opieki zdrowotnej danego państwa;
 • na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju (jeżeli w danym państwie jest obowiązek płacenia części kosztów za wizytę, to osoba z EKUZ również pokryje koszty).

EKUZ jest honorowana w Chorwacji. Z kartą każda osoba otrzyma niezbędną i konieczną pomoc medyczną. Lekarz udzielający pomocy zdecyduje, jakie świadczenie jest w konkretnym przypadku potrzebne.

Lekarz w Chorwacji. EKUZ - jak to działa?

W momencie zagrożenia życia, karta EKUZ upoważnia do prawa posiadania takich samych świadczeń w chorwackiej publicznej służbie zdrowia jak obywatele Chorwacji i na takich samych zasadach.

Jeśli potrzebna będzie pomoc medyczna w czasie pobytu w Chorwacji, należy wziąć ze sobą EKUZ, a także paszport/dowód osobisty i udać się do najbliższej placówki, która ma podpisaną umowę z Chorwackim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego (HZZO) – listę placówek można znaleźć na stronie HZZO.

Czytaj: Karta EKUZ. Co to jest i jak ją wyrobić? W podróży jest niezbędna. Od 1 października ważne zmiany

Leczenie w Chorwacji. Jaka pomoc lekarska jest bezpłatna??

Dzięki EKUZ w Chorwacji można uzyskać bezpłatnie świadczenia ratujące zdrowie i życie. Z kolei w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w Chorwacji, ubezpieczone osoby mają prawo skorzystać z następujących usług:

 • podstawowej opieki medycznej, opieki specjalistycznej oraz szpitalnej (z opieki można skorzystać na podstawie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu);
 • leków uwzględnionych na liście HZZO;
 • opieki dentystycznej.

W Chorwacji obowiązuje system współfinansowania niektórych świadczeń, choć są one w Polsce bezpłatne. Za co płaci pacjent?

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu - 10 kun;
 • leczenie specjalistyczne i szpitalne - pacjent pokrywa 20 proc. kosztów, lecz nie może zapłacić więcej niż 60,13 proc. podstawy budżetowej (wynosi ona 3326 kun) albo 2000 kun;
 • wizyta u stomatologa - 10 kun, ale pod warunkiem, że świadczenie, jakie uzyskał pacjent jest świadczeniem gwarantowanym i ujętym w wykazie HZZO. Za pozostałe usługi pacjent musi zapłacić w pełnej wysokości;
 • leki - pacjent płaci częściowo za leki gwarantowane, ujęte w HZZO. Pacjent pokrywa pełną wysokość leków nierefundowanych;
 • transport powrotny - transport do Polski pokrywany jest w 100 proc. przez pacjenta.

Czytaj: IKP ma już 10 mln Polaków. Można tu pobrać paszport covidowy, zamówić EKUZ, albo zmienić lekarza

EKUZ. Chorwacja. Co z opieką prywatną?

Warto pamiętać, że receptę na leki refundowane może wypisać wyłącznie lekarz pierwszego kontaktu/rodzinny. Natomiast koszty związane z leczeniem w prywatnych chorwackich placówkach EKUZ nie gwarantuje - pacjent pokrywa wszystko z własnej kieszeni.

Po powrocie do kraju można się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów. Jednak zostaną one zwrócone zgodnie z polskimi stawkami, jakie obowiązują w rozliczeniach między NFZ a polskimi świadczeniodawcami. Z kolei zwraca kwota nie może przekroczyć rzeczywiście poniesionych kosztów.

Czytaj: NFZ: od 1 października ważne zmiany w EKUZ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum