EKUZ tylko w nagłych przypadkach

Autor: tokfm.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2011 10:52

Nie tylko Polacy narzekają na kłopoty związane z korzystaniem z europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) w czasie zagranicznych wyjazdów. Problemy mają także przyjezdni, którzy chcą skorzystać z leczenia w naszym kraju.

EKUZ tylko w nagłych przypadkach

Tokfm.pl opisuje przypadek mieszkańca Londynu, który w Bydgoszczy chciał zoperować przepuklinę. Jej przeprowadzenie zasugerował mu w przychodni lekarz pierwszego kontaktu. Londyńczyk dostał od niego skierowanie do szpitala.

W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy pacjent uzyskał informację, że zabieg można wykonać ramach ubezpieczenia. Wyznaczono nawet termin operacji. Gdy się zgłosił, odprawiono go z kwitkiem. Ktoś zorientował się w końcu, że byłby to zabieg planowy, nie związany z nagłą potrzebą udzielenia pomocy medycznej.

- Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w sytuacjach nagłych i niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego UE/EFTA. O tym, jakie świadczenia wchodzą w zakres tych świadczeń, decyduje lekarz biorąc pod uwagę przewidywaną długość pobytu pacjenta w danym państwie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Natomiast Marta Laska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy przyznaje, że zabrakło właściwej informacji odnośnie tego ubezpieczenia już na etapie wystawiania skierowania bądź przyjęcia do szpitala.

Dodajmy, że niedoszły pacjent został wprowadzony w błąd przez, wydawałoby się, kompetentne osoby.

Przypomnijmy zatem, że departament współpracy międzynarodowej NFZ w połowie czerwca zamieścił w internecie informacje o zasadach dostępu do opieki zdrowotnej podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej.

Na stronach portalu Twoja Europa można znaleźć informacje m.in. o nieplanowanym i planowanym leczeniu medycznym, zakupach w aptece oraz ochronie zdrowia w przypadku przeprowadzki za granicę.

Więcej: www.ec.europa.eu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum