EKUZ: rośnie liczba wydawanych kart. W I kwartale br. - ponad 500 tys.

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2016 09:59

Polacy na zagraniczny wyjazd coraz częściej zabierają ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W 2005 r. wyrobili sobie niespełna 76 tys. kart EKUZ, ale w 2015 r. już ponad 2,5 mln.

Karta się przydaje. W 2015 r. NFZ wypłacił za leczenie przeprowadzone na jej podstawie ponad 1,2 mld zł Fot. Archiwum

Ten rok zapowiada kolejny wzrost. W pierwszym kwartale wyrobiono ich już bowiem ponad pół miliona - informuje dziennik.pl. i dodaje, że jeśli okażemy kartę EKUZ lekarzowi za granicą, powinniśmy zostać potraktowani tak, jak osoba ubezpieczona w kraju, w którym przebywamy. Nie oznacza to leczenia całkowicie bezpłatnego, ale - średnio - w ok. 80 proc.

Karta się przydaje. W 2015 r. NFZ wypłacił za leczenie przeprowadzone na jej podstawie ponad 1,2 mld zł. A to oznacza, że był to rekordowy rok, w 2014 r. Fundusz wydał bowiem niecałe 233 mln zł. Podobna kwota była też wypłacana w latach poprzednich.

To znacznie więcej niż na odszkodowania wydają ubezpieczyciele - zwraca uwagę dziennik.pl.

Zaznacza, że z reguły ubezpieczyciele chronią informacje o kwotach wypłacanych z polis, tym niemniej rąbka tajemnicy uchyla m.in. AXA informująca o milionowych wypłatach w skali roku. W Uniqa w 2015 r. kwota odszkodowań dotyczących kosztów leczenia za granicą wyniosła ok. 1,4 mln zł, przy czym znaczną jej część, ok. 60 proc., pokryła firma assistance, z którą współpracuje towarzystwo.

Czytaj: www.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum