EKUZ po nowemu: tak będziemy leczyć się w UE

Autor: SA/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2010 06:30

1 maja wejdą w życie przepisy wprowadzające nowe zasady leczenia na terenie Unii Europejskiej. Mają one ułatwić migrację ubezpieczonych i umożliwić im dostęp do opieki zdrowotnej. Dzięki nowym regulacjom osoby przebywające za granicą nie będą musiały posiadać podwójnego ubezpieczenia. Wspomniane zmiany są odzwierciedleniem wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

EKUZ po nowemu: tak będziemy leczyć się w UE

– Nazbierało się ich tyle, że w 2004 roku postanowiono stworzyć nowy dokument, który zebrałby wszystkie doświadczenia z minionych lat. Różnice pomiędzy systemami świadczeń opieki zdrowotnej sprawiały bowiem, że z powodu zmiany miejsca zamieszkania dochodziło do dyskryminacji pacjentów przez system opieki zdrowotnej, obowiązujący w kraju pobytu – mówi Olaf Johne z Wydziału Spraw Świadczeniobiorców i Współpracy Międzynarodowej Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Leczenie podczas pobytu tymczasowego

Zakres niezbędnych świadczeń przysługujących na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie zmienił się, natomiast w nowych przepisach doprecyzowano ich definicję tak, aby uwzględnić charakter udzielanych świadczeń i czas trwania pobytu pacjenta.

–  Podczas pobytu w Niemczech, lekarz do którego trafi polski ubezpieczony zdecyduje, jaki zakres świadczeń powinien zostać udzielony pacjentowi tak, aby nie musiał on przerywać pobytu w Niemczech tylko ze względu na konieczność kontynuacji leczenia w Polsce.
W takim też przypadku  instytucja, która wydała Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, zapłaci za udzielone świadczenia – zaznacza Olaf Johne.

I podkreśla, że zostały tak doprecyzowane sformułowania zawarte w rozporządzeniu, że nie będzie już niedomówień w przypadku świadczeń na rzecz pacjentów z chorobą przewlekłą lub już istniejącą. Lekarz w kraju, w którym czasowo przebywa taka osoba, nie będzie mógł odmówić leczenia, a pacjent nie będzie musiał wracać do miejsca, w którym jest ubezpieczony, aby kontynuacja leczenia była możliwa. Jedynym wymaganiem jest konieczność zawiadomienia placówki za granicą o niezbędności leczenia specjalistycznego w przypadku, m.in.: dializ nerek, tlenoterapii, specjalnego leczenia astmy, echokardiografii w przypadku przewlekłych chorób autoimmunologicznych lub chemioterapii.

Wszelkie świadczenia związane z ciążą i porodem także będą mogły być finansowane w ramach EKUZ, ale pod warunkiem, że celem pobytu tymczasowego za granicą nie jest urodzenie dziecka. Jak zaznacza Olaf Johne, przepisy zostały sformułowane w sposób mało sprzyjający turystyce porodowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum