Dzięki wprowadzeniu e-zwolnień na Litwie lekarze oszczędzają czas

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2018 17:53

Wprowadzenie e-zwolnień na Litwie oszczędziło czas lekarzom, dało też większą możliwość weryfikacji wystawianych zaświadczeń - podkreślił w rozmowie z PAP Vytautas Sviderskis z SODRA (litewskiego odpowiednika polskiego ZUS).

Dzięki wprowadzeniu e-zwolnień na Litwie lekarze oszczędzają czas
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ekspert podkreślił, że Litwa już kilka lat temu zrezygnowała z papierowych zwolnień. - Wprowadzenie e-zwolnień szalenie oszczędziło czas lekarzom. Dzięki systemowi mogą oni, w zależności od swojej specjalizacji, czy przypadku, domyślnie wypełnić pewne pola - mówił.

Przyznał, że lekarze wyrażali pewne obawy przed wprowadzeniem nowych rozwiązań.

- Dla nich oznaczało to ścisłą kontrolę. Dopóki papierowe zaświadczenie do nas nie dotarło, trudno było nam zweryfikować, czy dana osoba potrzebowała zwolnienia. Obecnie w tej samej sekundzie, kiedy wystawione jest zaświadczenie mamy już pełen podgląd. Nasze instytucje mogą zwrócić się do osoby dla której wystawiono zwolnienie i wezwać ją na komisję, weryfikując jej stan zdrowia. Zdarza się, że lekarze wycofują swoje zaświadczenia, wyjaśniając, że dana osoba ma się już lepiej - powiedział Sviderskis.

Jak zaznaczył, przy wprowadzaniu nowych rozwiązań bardzo ważne były szkolenia. - Przeszkoliliśmy najpierw własny personel, który potem przez pół roku szkolił personel medyczny - powiedział. Próbowaliśmy - kontynuował - rozwiązać wszelkie problemy lekarzy. - Podnoszono argumenty, że lekarze nie mają komputera, albo nie są odpowiednio przygotowani, myśmy to wszystko załatwili - mówił ekspert.

Zwrócił uwagę, że e-zwolnienia dobrze oceniają pracodawcy. - Przedtem musieli sprawdzać kogo nie ma w pracy i dlaczego. W tej chwili mogą każdego ranka sprawdzić dlaczego ktoś jest nieobecny. Pracodawca nie może jednak sprawdzić z jakiego powodu zostało wydane zwolnienie. Można to było ustalić dzięki papierowej wersji zwolnienia, gdzie zamieszczano kod jednostki chorobowej - wyjaśniał ekspert.

W Polsce papierowe zwolnienia miały przejść do historii 1 lipca - od tego dnia lekarze mieli wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Uchwalona w maju ustawa zakłada jednak wydłużenie okresu, w którym możliwe jest dwutorowe wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy - w formie papierowej i elektronicznej - z 30 czerwca 2018 r. do 30 listopada br.

Upowszechnienie e-zwolnień ma pomóc w kontroli najkrótszych, kilkudniowych zwolnień, ponieważ informacja o ich wystawieniu trafi do ZUS i pracodawcy natychmiast. Obecnie papierowe zwolnienie trzeba dostarczyć pracodawcy w ciągu siedmiu dni, tyle samo czasu ma lekarz na przekazanie go do ZUS.

Paweł Żebrowski

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze