Duże wydatki na zdrowie w USA, nie przekładają się na długość życia

Autor: onet.pl, KR/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2009 15:00

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Amerykanie mimo dużych wydatków na zdrowie, żyją krótko.

Średnia oczekiwana długość życia w 30 państwach należących do OECD wynosiła w 2007 r. 79,1 roku, w Stanach Zjednoczonych było to 78,1. Krócej żyją jedynie mieszkańcy Czech, Polski i Meksyk, jednak państwa te wydają na służbę zdrowia znacznie mniej niż USA.

W państwach OECD opieka zdrowotna nad statystycznym obywatelem w 2007 r. kosztowała średnio niespełna 3 tys. dolarów (liczba ta uwzględnia zarówno wydatki publiczne, jak i prywatne). W USA było to blisko 7,3 tys. dolarów.

Jednak imponujące kwoty to nie wszystko. Znany dokumentalista „amerykańskiego snu” Michael Moore w filmie „Chorować w USA” ujawnia nieprawidłowości w funkcjonowaniu służby zdrowia i porównuje je z o wiele bardziej optymistycznymi obrazami z innych krajów. W swoim dokumencie podreśla, że 50 mln Amerykanów nie stać na wykupienie ubezpieczenia i oni są w ogóle wyłączeni spod opieki, a 250 milionów, którzy mogą pozwolić sobie na płacenie składek nie jest chronionych dostatecznie. Zdaniem Moore'a pacjenci nie mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ firmy ubezpieczeniowe często decydują się nie ponosić kosztów leczenia.

Autorzy raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju podkreślają jednak, że oczekiwana długość życia tylko częściowo zależy od jakości służby zdrowia. Mają na nią wpływ także inne czynniki: odsetek ludzi otyłych w społeczeństwie, czy odsetek zgonów z przyczyn nienaturalnych.

Zwrócają też uwagę, że również w Danii i na Węgrzech oczekiwania długość życia jest niższa, niż wynikałoby to z poziomu zamożności tych krajów oraz nakładów na służbę zdrowia. Przeciwieństwem USA i w/w krajów są Japonia i Hiszpania, gdzie ludzie żyją dłużej, niż uzasadniałyby ich wydatki na opiekę zdrowotną i dochody.

Stany Zjednoczone znajdują się też blisko końca rankingu pod względem umieralności noworodków (gorzej wypadły tylko Turcja i Meksyk). W 2007 r. na każdy 1000 nowonarodzonych dzieci umierało tam 6,7, podczas gdy średnia dla całej OECD to 3,9.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum