Dolnośląskie: dyrektorzy wywalczyli większe pieniądze na drugie półrocze

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2009 10:37

Dolnośląskie szpitale będą co miesiąc dostawać tyle pieniędzy na leczenie, co w pierwszym półroczu. Zgodził się na to dyrektor Dolnośląskiego Oddziału NFZ Krzysztof Dworak po rozmowie z wojewodą dolnośląskim Rafałem Jurkowlańcem.

– Wojewoda zapytał dyrektora, czy może podpisać ze szpitalami umowy na trzy - cztery miesiące na takich samych warunkach jak dotąd. Padła odpowiedź, że tak - mówi Gazecie Wyborczej Dagmara Turek-Samól, rzeczniczka Urzędu.

Dyrektor Dworak jeszcze dwie godziny przed spotkaniem z wojewodą zapowiedział starostom dolnośląskim, że pieniędzy na leczenie będzie mniej. Wtedy zagrozili oni, że zrezygnują z przekształcania swoich szpitali w spółki prawa handlowego.

– Bo jak mielibyśmy przygotować biznesplan na pięć lat, a taki jest obowiązek samorządu, skoro nie wiemy, ile będzie pieniędzy w ciągu najbliższych kilku miesięcy – tłumaczy Cezary Przybylski, przewodniczący konwentu powiatów dolnośląskich.

Zmiana decyzji Funduszu oznacza, że szpitale od lipca będą co miesiąc dostawać tyle samo pieniędzy co w pierwszym półroczu. Nie będą musiały ograniczać przyjęć pacjentów, zwalniać pracowników lub się zadłużać.

– Bardzo się cieszę - mówi Krystyna Barcik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. – Tylko nie rozumiem, po co były te nerwy i nieprzespane noce.

Przypomnijmy, że we wtorek (16 czerwca) NFZ zawiadomił dyrektorów, że na drugie półrocze ma do podziału o 150 mln zł mniej niż w pierwszym półroczu i cięcia są nieuniknione. Stracić miały wszystkie placówki, a budżet niektórych zmniejszyłby się nawet o 30 proc. Dyrektor Dworak zachęcał do przyjęcia oferty, obiecując, że pod koniec roku pieniędzy może być więcej, bo NFZ przekaże 200 mln zł z rezerwy centralnej. Dyrektorzy szpitali odmówili przyjęcia nowych kontraktów. Zaproponowali, żeby umowy podpisać tylko na trzy-cztery miesiące, a później, gdy wpłyną dodatkowe środki, przedłużyć je do końca roku.

Jeszcze wczoraj (18 czerwca) w południe NFZ był nieugięty.

– Dolnośląski Oddział NFZ na leczenie szpitalne w przyszłym półroczu może przeznaczyć 847 mln zł, czyli mniej niż w tym gdzie na leczenie szpitalne wydano 995 mln zł –mówiła portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Mierzwińska, rzecznik prasowy Oddziału.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum