Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne tuż-tuż?

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2009 19:05

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie systemu dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych już w styczniu 2010 r. - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do resortu.

Informację tę potwierdziła minister Ewa Kopacz. - Naszą ambicją jest to, by koszyk świadczeń gwarantowanych, dobrowolne ubezpieczenia i zniesienie algorytmu (podziału środków Narodowego Funduszu Zdrowia) zbiegły się w czasie z dniem 1 stycznia 2010 r. Bo to będzie dodatkowy dopływ środków i racjonalność w ich wydawaniu - powiedziała minister Kopacz.

Dodała, że w systemie ochrony zdrowia poza środkami NFZ funkcjonuje blisko 28 mld zł - część z tej kwoty pochodzi z pakietów ubezpieczeniowych kupowanych w prywatnych lecznicach.

Prace nad projektem ustawy wprowadzającej dodatkowe ubezpieczenia prowadzone są pod kierownictwem wiceministra zdrowia Jakuba Szulca. Na razie nie wiadomo, jaki będzie jej ostateczny kształt.

Poprzedni projekt, który wycofano w kwietniu ubiegłego roku z komisji zdrowia ze względów proceduralnych, przewidywał dwa rodzaje dodatkowych ubezpieczeń - komplementarne i suplementarne. Pacjent miałby płacić obowiązkową składkę do NFZ, a jednocześnie zyskiwałby możliwość wykupienia dodatkowej polisy.

Projekt przewidywał, że dzięki ubezpieczeniu suplementarnemu, m.in. można byłoby być operowanym w wybranym przez siebie terminie czy mieć zagwarantowany pokój o wyższym standardzie. Pacjent mógłby także wybrać lekarza, który będzie go leczył, dodatkową opiekę pielęgniarską, pokryć koszty świadczeń nie tylko szpitalnych, ale również badań diagnostycznych.

Ubezpieczenie komplementarne miało być znacznie tańsze. Pacjent uzyskiwałby prawo do pokrycia kosztów tych świadczeń, które nie będą gwarantowane ze środków publicznych lub tylko częściowo będą refundowane przez NFZ. Oznacza to m.in., że mógłby mieć wykonane świadczenie medyczne inną metodą niż ta, która jest opłacana przez Fundusz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum