Do lekarza z cudzej składki

Autor: Polska Gazeta Niezależna/RZ • • 15 sierpnia 2008 16:23

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność gospodarczą, będzie mógł korzystać z ubezpieczenia współmałżonka.

20 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 141, poz. 888). Przewiduje ona, że przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, będą mogli zawiesić działalność gospodarczą na okres od miesiąca do dwóch lat. Ubezpieczenie zdrowotne będzie obowiązywać jeszcze przez 30 dni od opłacenia ostatniej składki. Później - jeśli składka zdrowotna nie będzie opłacana - właściciel sam będzie płacił za swoje leczenie.

- Nie będzie musiał tego robić, jeśli zostanie zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez osobę najbliższą - mówi Bogna Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Procedura ma być prosta. Ubezpieczony, będący najbliższym członkiem rodziny, będzie musiał złożyć w firmie wniosek o objęcie ubezpieczeniem członka rodziny. Następnie pracodawca (płatnik składek) przekaże dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na formularzu ZUS ZCNA (zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum