Dla firmy zatrudniającej 500 osób absencja na poziomie 10 proc. to wydatek 100 tys. zł

www.pulshr.pl Autor: PTWP - PulsHR • Źródło: PulsHR/Rynek Zdrowia   • 15 września 2017 21:11

Firma zatrudniająca 500 osób z absencjami na poziomie mniej więcej 10 proc. wypłaca miesięcznie ok. 100 tys. zł wynagrodzeń chorobowych - mówi Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio.

Dla firmy zatrudniającej 500 osób absencja na poziomie 10 proc. to wydatek 100 tys. zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Straty będące następstwem absencji chorobowych dotyczą oczywiście nie tylko państwa, lecz także firm. - Pracodawcy muszą wypłacać wynagrodzenia chorobowe. Szacujemy, że firma zatrudniająca 500 osób z absencjami na poziomie mniej więcej 10 proc. wypłaca miesięcznie ok. 100 tys. zł wynagrodzeń chorobowych - twierdzi Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio.

Do tego dochodzą straty wynikające z konieczności wprowadzenia nadgodzin bądź zatrudnienia pracowników tymczasowych na czas nieobecności osoby, która poszła na zwolnienie.

Co powinien zrobić pracodawca, który uważa, że poziom absencji chorobowych w jego firmie jest niepokojąco wysoki? Najlepiej przeprowadzić audyt. Pozwoli on ustalić, z czego wynika taki stan rzeczy i jak go poprawić. Następnie trzeba wprowadzić w życie konieczne zmiany. Po drugie warto sprawdzić, czy pracownicy rzeczywiście wykorzystują swoje zwolnienia lekarskie zgodnie z przeznaczeniem. Jak zauważa ekspert, „odpowiednio zrealizowane działania terenowe potrafią ograniczyć absencje chorobowe od kilku do nawet kilkudziesięciu procent”.

Czytaj: www.pulshr.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum