Decyzja o składkach zdrowotnych rolników musi zapaść do końca roku

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 września 2011 14:53

Posłowie muszą do końca 2011 roku rozstrzygnąć, jakie składki zdrowotne mają płacić rolnicy. Inaczej od lutego 2012 roku rolnicy i ich rodziny będą musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Decyzja o składkach zdrowotnych rolników musi zapaść do końca roku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak informuje Gazeta Wyborcza, państwo płaci składki zdrowotne za 1,5 mln polskich rolników. Wydatki z budżetu na ten cel sięgają prawie 1,9 mld zł. W październiku 2010 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że opłacanie składki zdrowotnej wszystkim rolnikom, nawet bogatym, jest niezgodne z konstytucją.

Trybunał dał posłom 15 miesięcy na zmianę przepisów. Termin mija 4 lutego 2012 roku. Oznacza to, że nowy parlament musi zmienić ustawę najpóźniej do końca grudnia br. Jeśli tego nie zrobi, rolnicy i ich rodziny stracą prawo do bezpłatnej służby zdrowia i za wizytę u lekarza będą musieli płacić z własnej kieszeni.

Od wyroku Trybunału upłynął prawie rok. Rząd nie przedstawił jeszcze żadnego projektu zmian. Oficjalny powód: eksperci analizują wyniki spisu rolnego. Muszą ustalić, ilu rolników nie ma dochodów. Za nich dalej będzie płaciło składkę zdrowotną państwo. Nieoficjalne przyczyny: nie drażnić przed wyborami rolników, elektoratu ludowców.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum