Czy trzeba ciągle chodzić po skierowanie na rehabilitację?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2009 14:02

Po zmianie przez NFZ systemu kierowania pacjentów na rehabilitacje, który obecnie przewiduje m.in. częstsze kontrole lekarskie efektów tego leczenia pojawiają się skargi pacjentów chorych przewlekle, którzy boją się, że będą musieli częściej zgłaszać się do lekarza po kolejne skierowania.

– Dzieci i dorośli, których stan zdrowia wymaga systematycznej i stałej rehabilitacji, powinni być rehabilitowani w oddziałach/ośrodkach dziennych (gdzie skierowanie starcza praktycznie na rok), natomiast osoby, które wymagają szybkiego usprawnienia np., po urazach, powinny być leczone w poradniach rehabilitacyjnych, do których potrzebne jest skierowanie na 10 lub 15 dniowy cykl – wyjaśnia nam Andrzej Troszyński z Centrali NFZ.

Zdaniem płatnika, rehabilitacja jest dziedziną, której zadaniem jest usprawnienie lub przywrócenie prawidłowego funkcjonowania w określonym czasie, zatem nie ma potrzeby obejmowania stałą opieką poradni rehabilitacyjnej pacjentów. Jeśli rehabilitacja nie przynosi pożądanych efektów, nie należy jej kontynuować. Takie decyzje terapeutyczne podejmują lekarze po zbadaniu pacjenta.

Jedno skierowanie obejmuje 10-dniowy cykl terapeutyczny lub w przypadku chorób przewlekłych 15-dniowy cykl terapeutyczny. W praktyce oznacza to finansowanie 10 lub 15 dni, podczas których odbywa się rehabilitacja. Zatem, jeśli pacjent z chorobą przewlekłą, otrzymuje skierowanie na 15-dniowy cykl ćwiczeń, które odbywają się np. 3 razy w tygodniu, to jego rehabilitacja trwa 5 tygodni. Jeśli lekarz podczas kontroli stwierdza, że pacjentowi potrzebny jest kolejny cykl ćwiczeń, wystawia kolejne skierowanie – tłumaczy NFZ.

Jeśli pacjent wymaga systematycznej rehabilitacji (np. dzieci z porażeniem mózgowym czy innymi dysfunkcjami) wówczas jest kierowany przez lekarza do dziennego oddziału/ośrodka rehabilitacji, gdzie jest objęty kompleksową indywidualnie dobraną terapią. W oddziale dziennym rehabilitacji pacjent może być rehabilitowany 120 osobodni w ciągu roku kalendarzowego (tu również osobodzień należy interpretować wyłącznie jako dzień ćwiczeń) z możliwością przedłużenia tego czasu. Jeśli zatem rehabilitacja taka odbywa się np. 3 razy w tygodniu, wówczas skierowanie starcza praktycznie na cały rok.

Jeśli pacjent wymaga rehabilitacji domowej, wówczas ma prawo do 80 dni ćwiczeń w ciągu roku. Świadczenia rehabilitacyjne wykonywane w domu pacjenta polegają również na uczeniu rodziny wykonywania ćwiczeń z pacjentem, tak aby mógł być on rehabilitowany praktycznie codziennie.

Nowy system dotyczący rehabilitacji ma poprawić dostępność do tego świadczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum