Czy będą miliardy dla szpitali z dodatkowych polis zdrowotnych?

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2009 13:13

Rząd ma w przyszłym roku wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Posiadacze polis skorzystaliby z ulgi podatkowej, a pieniądze z tychże polis zasiliłyby szpitalne kasy - pisze Gazeta Prawna.

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ma podjąć decyzję, dotyczącą wprowadzenia systemu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz dalszych losów NFZ i ewentualnego jego podziału na kilka funduszy. Projekt stosownej ustawy ma być gotowy w połowie tego roku - przyomina GP.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne zaczęłyby obowiązywać od 2010 roku. Wszyscy, którzy zdecydują się na ich zakup zyskaliby możliwość skorzystania z ulgi podatkowej. Ulga podatkowa nie objęłaby indywidualnych wydatków na leczenie. Wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń ma bowiem na celu zagospodarowanie części z około 30 mld zł, jakie Polacy co roku wydają na prywatne leczenie. Rząd liczy na to, że z dodatkowych polis zbierze ok. 6 mld zł. Większość tych środków zasiliłaby konta szpitali.

Swoiste profity przygotowuje się również dla pracodawców, którzy wykupiliby polisy dla pracowników. Koszt zakupu polis mogliby wliczyć w koszty prowadzonej działalności.

Krzysztof Wasilewski - broker ubezpieczeniowy wypowiadają się dla Gazety Prawnej uważa jednak, że to za mało, aby zachęcić pracodawców do dodatkowego ubezpieczania pracowników. Jego zdaniem pracodawcy, którzy kupiliby takie polisy zdrowotne, powinni również zyskać zwolnienie z opłacania składek do ZUS. Takie rozwiązanie spowodowałoby bardzo gwałtowny rozwój rynku, szczególnie ubezpieczeń grupowych.

Wasilewski twierdzi ponadto, że z takiego zwolnienia powinny móc skorzystać także osoby prowadzące działalność gospodarczą, które nie zatrudniają pracowników.

Oprócz zwolnień podatkowych , zachętą do korzystania z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, byłaby możliwość ominięcia szpitalnej kolejki przez właściciela polisy.

Jak wskazują eksperci, należałoby jednak wprowadzić taki mechanizm, który w istotny sposób ograniczyłby sytuacje, w których placówki ochrony zdrowia zwiększałyby liczbę wykonywanych zabiegów komercyjnych kosztem tych, za które płaci NFZ.

Bez wprowadzenia takiego mechanizmu mogłoby się okazać, że część szpitali zminimalizuje liczbę wykonywanych zabiegów na rzecz pacjentów bez dodatkowej polisy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum