Bułgaria: na kasę chorych nie płacisz, za granicę nie wyjedziesz

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 września 2009 08:19

Bułgarskie Ministerstwo Zdrowia znalazło sposób, żeby zmobilizować obywateli, którzy nie płacą na Kasę Chorych lub zalegają ze składkami powyżej pół roku. Chce im zakazać wyjazdów poza granice kraju.

Bułgaria: na kasę chorych nie płacisz, za granicę nie wyjedziesz
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem ministra zdrowia Bożydara Nanewa, nie ma innego sposobu uregulowania sytuacji i zmniejszenia ogromnego deficytu kasy. Jak poinformował minister, obecnie ok. 800 tys. Bułgarów nie płaci składek, narażając system ochrony zdrowia na straty w wys. 1 mld lewów (500 mln euro) rocznie.

Zakaz ma dotyczyć zarówno pracodawców, którzy nie regulowali zobowiązań swoich pracowników, jak i osób, które same powinny płacić składki. Dłużnicy będą mieli możliwość uregulowania zaległości na granicy, analogiczne jak w przypadku zaległych podatków czy grzywien.

Jednocześnie bułgarskie ministerstwo zdrowia uważa, że należy wprowadzić kary finansowe za niepłacenie składek. Obecnie jedyną karą są wyższe odsetki od zaległych sum, a przywrócenie praw pacjenta następuje po zapłaceniu za 6 miesięcy wstecz. Według ministra, wymóg ten należy rozszerzyć do 36 miesięcy wstecz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze