Bułgaria: 1,4 miliona osób bez zdrowotnego ubezpieczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 18:07

Dane o znacznym wzroście liczby obywateli, dla których pomoc lekarska będzie w pełni płatna, opublikowała w czwartek (28 stycznia) bułgarska Kasa Chorych.

Bułgaria: 1,4 miliona osób bez zdrowotnego ubezpieczenia

Łącznie 1,4 Bułgarów nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ nie zapłaciło trzech lub więcej miesięcznych składek do Kasy Chorych w ostatnich trzech latach.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o opiece zdrowotnej, by ponownie znaleźć się w rejestrze ubezpieczonych, trzeba zapłacić składki za trzy ostatnie lata i spełnić szereg formalności. Do czasu zmiany ustawy wystarczyło opłacenie składek za rok.

Praktycznie po nowelizacji ustawy prawa do ubezpieczenia medycznego pozbawionych jest około jednej trzeciej z ogólnej liczby 4,8 mln zdolnych do pracy Bułgarów. Ubezpieczenie stracili głównie bezrobotni.

Rząd przygotowuje też reformę systemu finansowania szpitali. Zgodnie z ogłoszonymi przez ministra zdrowia Bożydara Nanewa jej celami, ma zniknąć około 100 z 300 szpitali w kraju. Chodzi o placówki w małych miastach, które według ministra pochłaniają zbyt dużo środków na utrzymanie, nie gwarantując dobrego leczenia.

Realizacja reformy praktycznie pozbawi opieki lekarskiej mieszkańców wielu miasteczek i wsi, oddalonych od dużych centrów - podkreśla prasa bułgarska, dodając, że chodzi przeważnie o starszych ludzi, dla których pokonanie kilkunastu kilometrów jest trudne lub wręcz niemożliwe, zwłaszcza przy złym stanie dróg.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum