Bronisław Komorowski o KRUS: uszczelnić i utrzymać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 czerwca 2010 13:19

Kandydat PO na prezydenta, Bronisław Komorowski, jest zdania, że trzeba utrzymać system Kas Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dla rolników.

Marszałek Sejmu i wykonujący obowiązki prezydenta RP Bronisław Komorowski

Jednocześnie zapowiada, że trzeba sprawdzić, czy jest on szczelny.

– Nie znam ani jednego polityka, który by mówił, że należy zlikwidować KRUS, ale czym innym jest ocena jakości funkcjonowania KRUS w obecnym kształcie – mówił Komorowski na wtorkowym (29 czerwca) spotkaniu z uczestnikami krajowego zjazdu Kółek Rolniczych w Warszawie.

Jak podkreślił, odrębność systemu KRUS jest efektem bardzo daleko idącego zróżnicowania poziomu zamożności i sytuacji rolników.

– Każdy, kto chce rozwiązywać problemy wsi polskiej na zasadach solidarności, także z uboższymi terenami, z ludźmi o gorszej kondycji, musi stać na stanowisku, że odrębny system KRUS jest absolutnie konieczny do utrzymania – uważa kandydat PO.

Jednak, jak zaznaczył Komorowski, musi być miejsce na refleksję, czy KRUS jest wystarczająco szczelny i czy nie jest tak, że w sposób uproszczony mogą z niego korzystać osoby niewiele mające wspólnego z produkcją rolną.

– Trzeba zadać sobie pytanie, do jakiego poziomu zamożności ten system powinien być adresowany, ale na pewno nie do ludzi najzamożniejszych –  przekonywał Komorowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum