Będą zmiany w składce zdrowotnej? Rząd ma trzy scenariusze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2021 09:04

Rząd rozważa kilka scenariuszy w sprawie zmiany zasad opłacania składki zdrowotnej. W ten sposób szuka dodatkowych pieniędzy w kieszeniach podatników na dofinansowanie publicznej ochrony zdrowia.

Będą zmiany w składce zdrowotnej? Rząd ma trzy scenariusze
Będzie nowa metoda naliczania składki zdrowotnej?; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna" pierwszy scenariusz dotyczy najlepiej zarabiających, płacących zryczałtowaną składkę zdrowotną (w tym roku 381 zł miesięcznie). Zmiana polegałaby na częściowym uzależnieniu jej wysokości od realnie uzyskiwanych zarobków.

W innej koncepcji chodzi - zdaniem "DGP" - o zmniejszenie liczby ubezpieczonych w KRUS i korzystających z preferencji w opłacaniu składki zdrowotnej. Obecnie rolnicy płacą na zdrowie 1 zł za hektar przeliczeniowy za każdego zgłoszonego ubezpieczonego (np. domownika) - przy czym dotyczy to gospodarstw o powierzchni użytków rolnych 6 i więcej hektarów. Poniżej 6 ha składka jest taka sama, ale nie płaci jej rolnik, a budżet państwa.

"Trzeci pomysł - czytamy - zakłada wzrost składki w sposób możliwie neutralny dla pracowników. Dlatego jednocześnie podwyższono by część podlegającą odpisowi podatkowemu (obecnie jest to 7,75 proc.)".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum