Będą kontrole zwolnień chorobowych wśród Polaków zatrudnionych w Holandii

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2018 14:01

Holenderska firma tekstylna jest kolejnym przedsiębiorstwem z poza granic naszego kraju, które postanowiło przeprowadzić kontrolę polskich pracowników korzystających ze zwolnień chorobowych. W zatrudniającej około 300 pracowników firmie duża część załogi to polscy kierowcy.

Będą kontrole zwolnień chorobowych wśród polskich kierowców, zatrudnionych w holenderskiej firmie. Fot. Archiwum

Kilka tygodni wcześniej na ten sam krok zdecydowała się niemiecka firma z branży spożywczej. Projekt zostanie zrealizowany przez specjalizującą się w problematyce absencji chorobowej firmę konsultingową- Conperio. Firmy podpisały w tej sprawie umowę bezterminową.

Klient z Holandii zdecydował się na rozpoczęcie współpracy zaniepokojony faktem podwyższonego poziomu absencji chorobowej wśród swoich pracowników z Polski. - Jesteśmy dumni, że to właśnie nas obdarzono największym zaufaniem, a efekty naszej pracy, również tej z klientami zagranicznymi np. z Niemiec, zostały docenione - komentuje prezes Conperio, Mikołaj Zając.

W Holandii na zwolnieniu chorobowym można przebywać do 6 tygodni. Po tym czasie chory musi zgłosić się do lekarza medycyny pracy zatrudnionego przez pracodawcę, który ocenia czy zatrudniony może wrócić na swoje dotychczasowe stanowisko. Jeżeli nie, deleguje się go wówczas na inne miejsce pracy, oczywiście tylko wtedy, gdy dolegliwość nie jest w tym przeszkodą.

Ponadto chory może przebywać na zwolnieniu lekarskim do 2 lat. W tym czasie otrzymuje on 100% wynagrodzenia. Pracodawca może jednak wstrzymać wypłacanie pensji, jeżeli wykaże, że pracownik dopuścił się naruszeń warunków zwolnienia chorobowego. W tym celu niezbędne okazuje się nawiązanie współpracy z zewnętrzną firmą specjalizującą się w przeprowadzaniu kontroli zwolnień, gdyż holenderski ZUS nie weryfikuje Polaków, przebywających w czasie chorobowego w Polsce.

- Prowadzimy działania terenowe weryfikujące pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich, nie naruszając przy tym jednak ich prawa do prywatności. Badamy to, czy w trakcie chorobowego, nie podejmują oni dodatkowej pracy czy też nie wykorzystują L4 niezgodnie z przeznaczeniem - wyjaśnia Mikołaj Zając.

Dodaje, że na kontrolę pracownika składa się wizyta w miejscu zamieszkania i rozmowa na temat nieobecności w miejscu pracy. - Przekazujemy pracodawcom informacje dotyczące prawdopodobnych przyczyn powstawania absencji oraz podpowiadamy, co można zmienić lub poprawić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum