Bartosz Arłukowicz apeluje do lekarzy: pomóżmy pacjentom w poznawaniu eWUŚ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2012 16:40

O zaangażowanie w pomoc pacjentom w poznawaniu nowego elektronicznego systemu weryfikacji uprawnień do świadczeń eWUŚ, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia - zaapelował minister Bartosz Arłukowicz w liście do lekarzy, pielęgniarek i pracowników ochrony zdrowia, którego treść otrzymała w sobotę (29 grudnia) PAP.

Bartosz Arłukowicz apeluje do lekarzy: pomóżmy pacjentom w poznawaniu eWUŚ
Arłukowicz podkreślił, że nowe rozwiązanie ma ułatwić i przyspieszyć potwierdzanie uprawnień do świadczeń. "Wymagania formalne i biurokratyczne przekształcamy w większe zaufanie do pacjentów. Od 1 stycznia 2013 r. zamiast biurokratycznych formalności wystarczy numer PESEL , a w wyjątkowych sytuacjach oświadczenie pacjenta. Po raz pierwszy, dzięki technice informatycznej, możemy tak wyraźnie pokazać, że liczy się przede wszystkim pacjent, dopiero później dokument" - napisał minister zdrowia.

Dodał, że nowy system ma być wygodniejszy dla pacjenta. "Jak każda nowość, wymaga jednak dokładnego poznania. To dzięki państwa zaangażowaniu nowy system może szybko stać się zrozumiały i łatwy do zaakceptowania przez wszystkich" - podkreślił Arłukowicz.

Zapewnił, że Ministerstwo Zdrowia dołoży wszelkich starań, by pomóc w swobodnym posługiwaniu się systemem eWUŚ. "Jednocześnie proszę was o to, abyście pomogli swoim pacjentom odnaleźć się w nowym systemie i zrozumieć, jak on działa. Zachęcam do korzystania z dostępnych źródeł informacji - infolinii i stron internetowych. Zadawajcie nam pytania i poinformujcie, proszę, o tej możliwości swoich pacjentów" - czytamy w liście ministra.

System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zacznie obowiązywać od 1 stycznia i umożliwi placówkom ochrony zdrowia (mającym umowy z NFZ) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Dzięki eWUŚ pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. Gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, także bez dokumentów ubezpieczeniowych będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia, że posiadamy uprawnienie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum