Barack Obama stawia na federalny system ubezpieczeń zdrowotnych

Autor: IAR, SA/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2010 12:38

Propozycja rządu amerykańskiego ma zablokować nadmierne premie przyznawane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Obama powraca do pomysłu utworzenia federalnego systemu ubezpieczeniowego, który byłby alternatywą wobec prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ich usługi są coraz droższe, a konkurencja ze strony publicznego ubezpieczenia miałaby je zmusić do obniżenia cen ubezpieczeń i w konsekwencji do obniżenia kosztów usług medycznych.

Wyposażenie ministra zdrowia w odpowiednie uprawnienia umożliwiałoby, w porozumieniu z władzami stanowymi, brak zgody na znaczące podwyżki premii. Można by było także zażądać od zakładów ubezpieczeniowych specjalnych rabatów dla klientów. Firmy ubezpieczeniowe nie miałyby również prawa odmawiać ubezpieczeń w sytuacji zdiagnozowanej choroby, ani też żądać z tego powodu większych opłat.

Zmian wymagałby też sposób rozliczania procedur medycznych. Obecnie obowiązuje system opłacania każdej procedury osobno, co zachęca lekarzy do zlecania większej ich liczby.

W czwartek (25 lutego) w Białym Domu odbędzie się debata na temat wzbudzającej kontrowersje propozycji reformy amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum