Ankieta: poważna choroba to katastrofa finansowa dla co czwartego Polaka

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2014 12:28

Co czwarty Polak zmuszony byłby zwrócić się o pomoc finansową do organizacji charytatywnych i pozarządowych w celu pokrycia kosztów leczenia poważnej choroby np. nowotworu. Z taką sytuacją Polacy zetknęliby się, gdyby u nich samych lub osoby zarabiającej najwięcej w ich gospodarstwie domowym zdiagnozowano poważną i potencjalnie zagrażającą życiu chorobę.

Do tej grupy zaliczają się m.in. udar mózgu, niewydolność nerek, choroba serca, stwardnienie rozsiane, transplantacja organu czy choroba nowotworowa. Wyniki opracowane zostały na podstawie badania Genworth Consumer Focus, zrealizowanego w dniach 27-30 września 2013 roku przez Ipsos MORI, na reprezentatywnej grupie 1012 Polaków w wieku 16-60 lat.

Respondenci pytani byli o sposób, w jaki pokryliby wydatki związane z leczeniem poważnej choroby, gdyby koszt terapii przekraczał 100 tys. zł, a NFZ ich nie refundował.

Najczęściej wskazywaną odpowiedzią i reakcją Polaków w sytuacji zachorowania na ciężką chorobę jest poszukiwanie pomocy w instytucjach charytatywnych i pozarządowych (35 proc.), a także wśród rodziny i przyjaciół (29 proc.), czyli pomocy z zewnątrz.

W momencie zachorowania na chorobę potencjalnie zagrażającą życiu, Polacy gotowi są pozbyć się elementów własnego majątku, nieruchomości (13 proc.), samochodu lub wartościowych przedmiotów (28 proc.) i wydać na leczenie swoje prywatne oszczędności (25 proc.), czyli radzić sobie własnymi siłami i środkami.

Część osób, by zgromadzić odpowiednią sumę, gotowa jest również zadłużyć się w instytucji finansowej (14 proc.), u pracodawcy (6 proc.) lub w firmie pożyczkowej oferującej tzw. „chwilówki” (2 proc.), były to jednak najrzadziej wskazywane odpowiedzi.


Z badania wynika, że 26 proc. respondentów posiada polisę ubezpieczeniową na wypadek poważnego zachorowania, z której otrzymaliby świadczenia pieniężne, gdyby u nich samych lub osoby zarabiającej najwięcej w ich gospodarstwie domowym zdiagnozowana została poważna lub zagrażająca życiu choroba, taka jak np. nowotwór.

1 na 10 ankietowanych (11 proc.) posiada jakąkolwiek polisę ubezpieczeniową, która pomogłaby danemu członkowi rodziny lub osobie zarabiającej najwięcej regulować zobowiązania finansowe (takie jak kredyt hipoteczny, pożyczka, karta kredytowa, debet) w przypadku niemożności pracy spowodowanej chorobą lub utratą zatrudnienia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum