Abolicja w NFZ dotyczy głównie niezgłoszonych w terminie członków rodziny

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2017 08:30

Abolicja w ponad 90 proc. dotyczy niezgłoszonych na czas członków rodziny. Spełniają oni co prawda warunki członka rodziny, jednakże z uwagi na brak zgłoszenia, nie zyskali prawa do świadczeń - wyjaśnia Janusz Janczewski, naczelnik wydziału spraw świadczeniobiorców w NFZ w Bydgoszczy.

Abolicja w NFZ dotyczy głównie niezgłoszonych w terminie członków rodziny
Zgłoszenie członka rodziny jest obowiązkowe, ciąży na współmałżonku lub rodzicu osoby nieubezpieczonej. Fot. Archiwum

Od 1999 r. prawo do skorzystania z bezpłatnych świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje od dnia zgłoszenia do tego ubezpieczenia. Dotyczy to również osób, które nie mając własnego obowiązkowego tytułu, mogą zostać dołączone do ubezpieczenia w charakterze członka rodziny.

Ich prawo do świadczeń również rozpoczyna się od dnia zgłoszenia. Zgłoszenie członka rodziny jest obowiązkowe, ciąży na współmałżonku lub rodzicu osoby nieubezpieczonej, a niedopełnienie tego obowiązku może nawet grozić karą grzywny.

Jak precyzuje w Gazecie Pomorskiej Janusz Janczewski, abolicja zezwala na dopełnienie brakującego zgłoszenia ze wskazaniem daty, od której osoba mogła być podana jako członek rodziny.

Abolicja spowoduje, że nie będzie on ścigany przez Fundusz za koszt udzielonych świadczeń, jeśli rodzic dopełni ówczesnego obowiązku i zgłosi go jako członka rodzony od dnia ustania stosunku pracy. 

Więcej: www.plus.pomorska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum