TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

HCC Online

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In

HCC

14-16 CZERWCA 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Linked In
TRANSMISJA SESJI

Sesja inauguracyjna: System ochrony zdrowia w Polsce – czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

ZUS prowadzi kampanię promującą e-zwolnienia wśród lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2017 13:55

- Chcemy ich przeszkolić, w praktyce pokazać, jak szybko można wystawić zwolnienie elektroniczne, jak naprawdę łatwo to zrobić - relacjonowała plany prezes ZUS. - Nowy sposób autoryzacji zwolnień podoba się lekarzom, bo widzą, że nie jest on tak obciążający, jak inne metody - dodała.

Nowy sposób autoryzacji powinny uwzględnić firmy produkujące aplikacje gabinetowe dla lekarzy - najszybciej powinny się w nich znaleźć rozwiązania pozwalające na wystawianie w ten sposób podpisywanych elektronicznych zwolnień lekarskich - mówiła prezes.

- Spotykamy się z producentami tych aplikacji, słuchamy ich problemów. Są oni skłonni wprowadzić zmiany w swoich programach na korzyść lekarzy i systemu e-zwolnień oraz zapewnić łączność między nami. Ich aplikacje mają lub będą miały interfejs powiązany z naszym systemem, co pozwoli na szybkie logowanie i dostęp do e-zwolnień - zapewniła.

- Są to jednak rzeczy od nas niezależne, ale wspieramy komunikację w tym zakresie i świadomość tego, co jest do wykonania - zaznaczyła.

- Podstawowe problemy techniczne, które zdiagnozowaliśmy w placówkach medycznych, to korzystanie ze starych komputerów, w niektórych przypadkach można powiedzieć prehistorycznych. A przecież elektroniczne zwolnienie musi zadziałać u każdego lekarza, aby najpóźniej 1 lipca 2018 r. mógł się zalogować, uwierzytelnić podpis i je wysłać - podkreśliła szefowa Zakładu.

Celem ZUS jest, aby po szkoleniach ok. 30 proc. lekarzy wystawiało już dobrowolnie e-zwolnienia w miejsce dotychczasowych wypisywanych ręcznie druków. 

W Polsce przeważa liczba krótkookresowych zwolnień lekarskich. Gdy są one wystawiane w wersji papierowej, ZUS nie jest w stanie dokonać kontroli prawidłowości ich wykorzystania.

Nowy sposób uwierzytelniania będzie dotyczył nie tylko zwolnień, lecz także elektronicznych wniosków o wydanie upoważnienia do wystawiania zwolnień lekarskich oraz wniosków o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Łatwiej będzie można również złożyć wniosek o zasiłek chorobowy - płatnik lub ubezpieczony może go autoryzować profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Przepisy umożliwiające wykorzystanie certyfikatów ZUS wejdą w życie 1 grudnia 2017 r., natomiast te dotyczące obowiązku wystawiania wyłącznie elektronicznych zwolnień lekarskich zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum